SPORTURI  »  TENIS  »  ISTANBUL WTA

FOTO Alexandra Cadanțu s-a calificat în "optimi" la Istanbul și și-a făcut adversara să plângă

Captură TV Digi Sport +5   FOTO
Captură TV Digi Sport

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 aprilie 2017 17:32

Alexandra Cadanțu (26 de ani) s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Istanbul după ce a învins-o pe japoneza Nao Hibino, scor 2-6, 6-0, 6-3.

Jucătoarea noastră ocupă locul 292 în clasamentul WTA și a ajuns până în această fază a competiției fiind venită din calificări. Meciul cu Hibino, locul 80 WTA, a durat două ore și 33 de minte.

Cadanțu a început meciul prost, însă setul doi l-a jucat perfect. La finalul unui game în care românca a dus scorul la 5-0, în setul secund, Hibino a izbucnit în plâns după ce arbitrul de scaun nu i-a dat dreptate în privința unei mingi.

Imediat după această decizie, Cadanțu a fructificat mingea de break, timp în care japoneza continua să plângă.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”