SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

FOTO Meci intens! Simona Halep trece de Lucie Safarova și se califică în turul al 3-lea la US Open! Cu cine va juca românca

Articol de GSP - Publicat joi, 01 septembrie 2016 16:29

Simona Halep (5 WTA) s-a calificat în turul 3 de la US Open după ce a învins-o pe cehoaica Lucie Safarova (locul 44 WTA), scor 6-3, 6-4.

Jucătoarea noastră a început meciul perfect și a făcut break-ul încă din primul game, apoi și-a câștigat serviciul și a mai reușit un break. Scorul era 3-0. Safarova a egalat la 3, dar Simona a revenit și a făcut un nou break, iar din acel moment primul set a fost al ei.

În setul doi s-a mers cap la cap până la scorul de 4-4, dar momentul decisiv a fost la 4-3 când Simona a reușit un game alb care i-a ridicat considerabil moralul.

Halep va juca mai departe împotriva Timeei Baboș (locul 34 WTA), care a învins-o pe Richel Hogenkamp (locul 165 WTA), scor 6-2, 6-4.

Citește mai jos desfășurarea liveTEXT a meciului

SIMONA HALEP - LUCIE SAFAROVA 6-3 / 6-4

GAME, SET, MECI! Simona Halep a învins-o pe Lucie Safarova!
5-4:
Simona e la un game de câștigarea meciului!
4-4:
Safarova egalează cu greu și Simona intră la serviciu!
4-3: GAME ALB pentru Simona!
Acest lucru dovedește că românca stă foarte bine psihic și o poate învinge pe cehoaică.
3-3:
Simona Halep egalează după ce a reușit break-ul! E important că Simona continuă să meargă umăr la umăr cu adversara ei și nu îi dă șansa acesteia să se distanțeze.
2-3:
Safarova face break-ul și Simona e din ce în ce mai nervoasă.
2-2:
Simona controlează meciul chiar dacă n-a câștigat acest game.
2-1:
Simona câștigă greu pe propriul serviciu și iese de pe teren vizibil obosită.
1-1:
Safarova trimite mingea în aut și Simona face rebreak-ul
0-1:
Safarova face break-ul încă din startul setului doi și Simona Halep dă cu racheta de pământ!
A început setul 2! Halep servește prima!

GAME, SET! Simona își adjudecă primul set după 46 de minute!
5-3:
Simona apără o minge de rebreak și își adjudecă gameul
4-3: Break SIMONA! Jucătoarea noastră își păstrează cumpătul și își trece în cont al treilea break al setului!
3-3:
Simona lovește prea plat și prea lung și îi dă ocazia Safarovei să egaleze.
3-2:
Safarova reintră în meci și își adjudecă game-ul, însă cu greu, pentru că Simona nu renunță ușor la vreun punct.
3-1:
Safarova își recuperează unul dintre cele două break-uri!
3-0:
Simona Halep a făcut un nou break și merge fără greșeală în acest meci.
2-0:
Simona conduce partida și își impune ritmul în aceste momente.
1-0:
Simona Halep obține break-ul în condițiile în care cehoaica a avut șansa să-și adjudece game-ul.
A început meciul! Safarova servește prima!

Cele două jucătoare au intrat pe teren și fac exerciții de încălzire!

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni