SPORTURI  »  TENIS  »  VICTOR HĂNESCU - ROGER FEDERER 0-3

Hănescu cade în trei seturi sub magia lui Federer

Victor Hanescu, Hanescu, Australian Open

Articol de - Publicat joi, 21 ianuarie 2010 00:00

Victor Hănescu a cedat astăzi în turul doi de la Australian Open în faţa numărului unu mondial, Roger Federer, scor 2-6 3-6 2-6

Din 2003 nu a mai părăsit Federer un Grand Slam mai devreme de turul trei. Atunci evolua la Roland Garros şi era favoritul numărul 5, iar peruanul Luis Horna îl învingea în trei seturi, scor 7-6(6) 6-2 7-6(3). Roger şi Victor se mai întîlniseră de trei ori pînă acum, de fiecare dată pe zgură, elveţianul cîştigînd mereu fără să piardă un set. Andrei Pavel este ultimul român care l-a învins pe Federer, în 2000, la Hamburg, scor 6-4 6-3.

Roger Federer nu i-a oferit astăzi nici o şansă lui Victor, evoluînd la capacitate maximă încă din debutul partidei. Marcat de desfăşurarea primului tur, cînd rusul Igor Andreev i-a pus mari probleme, Federer a început tare din primul minut pentru a nu mai avea surprize.

FEDERER DE NEOPRIT
Hănescu a încercat să se ţină de elveţian, care părea ieşit din altă lume, dar eforturile sale au fost în zadar. Chiar şi atunci cînd soarta i-a surîs, acesta conducînd cu 40-0 pe serviciul advers în primul set, elveţianul a scos din nou la rampă magia.

Cum era de aşteptat, Federer merge în turul trei făcînd o adevărată demonstraţie de forţă. Acolo va da peste un alt jucător de zgură, ibericul Alberto Montanes.

"Victor e un jucător dificil, dar suprafaţa lui preferată este zgura. A stat mult pe fundul terenului, de aceea am avut ocazia să obţin mai uşor punctele"
ROGER FEDERER

VICTOR HĂNESCU - ROGER FEDERER 2-6 3-6 2-6
SETUL III
2-5 » Victor are o nouă minge de break, dar Federer revine şi cîştigă meciul
2-5 » Hănescu îşi face serviciul, dar Federer are acum şansa de a cîştiga meciul

2-2 » Mult mai uşor îşi face serviciul Hănescu
1-2 » Victor nu a reuşit să cîştige încă primul punct pe serviciul lui Federer în setul doi
1-1 » Hănescu îşi face şi el serviciu la 0 şi am putea avea un set doi echilibrat
0-1 » Game alb pentru Federer

» În celălalt meci, Montanes l-a împins pe Robert în setul decisiv, după ce francezul a condus cu 2-0

SETUL I
2-6 » Un nou break reuşit de Federer, care îşi adjudecă şi primul set
2-5 » Hănescu a condus cu 40-0 pe serviciul lui Federer, dar elveţianul a cîştigat 5 mingi consecutive şi se apropie de cîştigarea primului set
2-4 » Victor se menţine în plasa elveţianului. Serviciul începe să îl ajute mai mult, iar acest lucru ar putea conta în desfăşurarea partidei
1-4 » Federer nu oferă nici o şansă în acest set, parcă pus în gardă de evoluţia lui Igor Andreev din primul tur
1-3 » Victor salvează o minge de break şi îşi face pentru prima dată serviciul
0-3 » Hănescu încearcă să se ţină aproape de elveţian, dar acesta a început meciul în forţă
0-2 » Federer reuşeşte break-uk încă din debut
0-1 » Roger cîştigă fără emoţii primul game al partidei

10:10 » A început meciul, iar Federer a ales să servească
» Învingătorul acestui meci îl va întîlni în turul trei pe cîştigătorul dintre Montanes şi Robert, francezul conduce cu 2-0 la seturi în acest moment