SPORTURI  »  TENIS  »  HOBART

Îi merge bine şi în Australia » Monica Niculescu a ajuns în sferturile turneului de la Hobart

Monica Niculescu va primi pentru performanța sa 5.000 de dolari și 70 de puncte WTA

Articol de - Publicat joi, 10 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 09 ianuarie 2013 20:25

Monica Niculescu s-a califcat ieri în sferturile turneului de la Hobart. La început de an a jucat în semifinale şi la Shenzen.

Românca a început bine anul. La primul său turneu în 2013, în China, la Shenzhen, a ajuns pînă în semifinale. A schimbat continentul, a zburat pînă în Australia şi e din nou aproape de semifinale, la Hobart.

Monica Niculescu (54 WTA) a învins-o ieri în turul al treilea pe chinezoaica Shuai Peng (33 WTA) cu 3-6, 6-4, 6-4 şi s-a calificat în "sferturi". Meciul a început tîrziu şi din cauza frigului ele au fost nevoite să tot adăuge piese de vestimentaţie la echipament pe tot parcursul partidei care a durat 2 ore şi 38 de minute. Chiar dacă a pierdut primul set, Monica a luptat şi a revenit spectaculos în partidă, reuşind să le cîştige pe următoarele două cu acelaşi scor, 6-4.

Pentru un loc în semifinalele de la Hobart, românca se luptă azi cu belgianca Kirsten Flipkens (51 WTA). Monica are în palmares două finale disputate, ambele în Luxemburg, în 2011 şi 2012.