SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DIN MIAMI

Înfrângere cu nervi » Halep s-a luat la ceartă de mai multe ori cu Darren Cahill și a fost eliminată de la Miami

Simona Halep s-a lăsat dominată de frustrare în meciul de ieri // FOTO Reuters

Articol de - Publicat joi, 30 martie 2017 00:00

Simona Halep și-a încheiat parcursul la Miami în sferturi de finală, după un meci tensionat cu Johanna Konta în sferturi de finală.

Meciul cu Johanna Konta, 11 WTA, nu avea cum să fie unul ușor. "Johanna are jocul pentru a câștiga un turneu de Mare Șlem. E mereu liniștitor să vezi o fată care are un prim serviciu imens și se descurcă la fel de bine și pe al doilea. Ce fată poate să facă asta?

Lovește puternic de pe linia de fund a terenului,  are foarte puține puncte slabe, muncește foarte mult și e disciplinată", spunea antrenorul său, Wim Fissette, la începutul anului. O colaborare care funcționează și care pusese în dreptul ei în acest sezon 16 victorii și doar 3 înfrângeri.

Plan executat

Simona era conștientă de toate unghiurile acestei confruntări. Una în care, timp de 45 de minute, a cincea jucătoare a lumii, a știut să gestioneze foarte bine jocul britanicei, deplasând-o și deschizând foarte bine terenul.

E drept că serviciul mult lăudat al adversarei n-a fost atât de sus, în timp ce Simona a servit precis,oferindu-i adversarei doar o minge de break pe care aceasta nu a fructificat-o. Primul set s-a încheiat cu 6-3.

Însă în al doilea a fost o altă poveste. Una tensionată, cu multe răsturnări de situație și nervi care au dat în clocot. Simona a fost mai puțin inspirată la începutul lui, pe fondul avansării în teren a adversarei, care s-a dus repede la 3-0.

A urmat revenirea Simonei, care a făcut 3-3. A simțit că e momentul unei intervenții a antrenorului, chiar dacă era pe un trend ascendent. "Când ratez nu mai da dezaprobator din cap", i-a spus Simona. Primele semne că lucrurile nu sunt unde trebuie în mintea sa.

Darren Cahill a încercat să o echilibreze. "Jocul tău e foarte bun. Rămâi concentrată, punct cu punct. Nu te complica, încheie în forță!".

Cuvinte ce au păruit că și-au atins ținta, jocul româncei crescând și ajungând la momentul 5-4 și serviciu pentru a încheia meciul. Lucru pe care nu l-a făcut, iar de aici greșelile au început să se acumuleze, la fel și frustrarea.

Izbucnirea dintre seturi

Cu toate acestea s-a ajuns în tie-break, unde românca a avut din nou șanse,  a condus cu 5-3, dar Konta a reușit să revină de fiecare dată și să se impună cu 9-7. Apoi prăbușirea Simonei a putut fi observată în pauză, când din nou l-a chemat pe Darren Cahill.

Simona: N-am ce să fac, acesta e caracterul meu. Sunt foarte proastă. Sunt ridicolă

Cahill: Și cum rezolvi acest lucru?
Halep: Nu am nicio șansă.

Cahill: Scuipă tot ce ai. Ai câteva minute să scoți toată frustrarea din tine. Ce ar fi dacă ai încerca să ai o conversație cu cel care stă lângă tine? Ce ar trebui să-ți spună acea persoană? Ești la egalitate la seturi cu o jucătoare foarte bună și în mare parte în acest meci ai fost foarte bine. Poți să renunți, dar eu nu cred că este cazul.
Halep: Tot timpul complic lucrurile.

Cahill: Ei bine, Simo, acum ai șansă să faci diferența. Ai mai fost în această situație de multe ori și mereu ai pierdut. Acum ai o șansă să schimbi lucrurile, depinde doar de tine. Poți să mergi pe drumul acesta și e bine sau poți să tragi aer în piept, să-ți pui prosopul pe cap și să încerci să fii mai bună în astfel de situații. Ea a fost mai curajoasă, surprinde-mă și fii și tu la fel.

Halep: Crezi că mai pot să câștig acest meci?
Cahill: Cu siguranță!

Darren s-a ridicat și a plecat, lăsând-o să se elibereze, dar Simona n-a mai crezut. A lăsat frustrarea să o consume, în timp ce jocul britanicei era din ce în ce mai așezat și mai performant.

Ea s-a impus cu 3-6, 7-6(7), 6-2, după două ore și unsprezece minute. O nouă înfrângere în fața britanicei, a doua consecutivă. O înfrângere cu multe scântei.

41de greșeli neforțate a adunat Simona Halep în meciul de ieri, în timp ce adversara sa a comis 27