SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA TOKYO

Întoarcerea Simonei » Halep a revenit în circuitul profesionist la Tokyo, după o pauză de trei săptămîni

Simona Halep va primi  12.480 de dolari și  70 de puncte WTA
Simona Halep va primi 12.480 de dolari și 70 de puncte WTA

Articol de - Publicat marti, 24 septembrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 23 septembrie 2013 20:29

Românca s-a calificat în turul al doilea al turneului din Japonia, după ce adversara sa, Anastasia Pavliucenkova, a abandonat la scorul de 3-6, 7-6 (5), 3-0 în favoarea Simonei.

Simona Halep s-a odihnit după un sezon în care i s-au întîmplat de toate. Dar pauza de trei săptămîni de după US Open, acolo unde a atins optimile de finală, s-a terminat ieri. Ea a revenit în circuitul profesionist la Tokyo, turneu din categoria Premier 5, avînd cea mai bună clasare a carierei, locul 18 mondial, şi fiind cap de serie 13.

După ce s-a acomodat cu Japonia, la petrecerea jucătoarelor, a intrat în teren împotriva rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, finalistă săptămîna trecută la Seul şi a 29-a jucătoare a lumii. Se mai întîlniseră o singură dată, în 2012, la Dubai, cînd românca se impusese lejer în două seturi.

Lucrurile nu au mai fost la fel de simple în partida de la Tokyo. Halep a pierdut primul set cu 3-6 şi a fost aproape de eliminare, salvînd două mingi de meci pentru ca apoi să întoarcă soarta paridei.

A cîştigat în tie-break cu 7-5 şi în setul al treilea s-a distanţat la 3-0, moment în care rusoaica s-a retras, invocînd o accidentare. Aşa că Simona şi-a trecut în cont cea de-a 43 victorie a sezonului şi urmează să o întîlnească, azi, în turul al doilea, pe Andreea Petkovic.

Halep a învins-o în acest an pe jucătoarea din Germania, chiar în finala turneului de la Nurenberg, primul dintre cele patru trofee ale româncei.

58 de meciuri a jucat Simona Halep în acest sezon, dintre care a cîştigat 43 şi a pierdut 15

ALTE ŞTIRI DIN TENIS

Una da, alta ba
Alexandra Dulgheru şi Irina Begu încearcă să revină între primele 100 de jucătoare ale lumii. Dulgheru e în această săptămînă pe 160, în timp ce Begu e pe 112.

De aceea ele participă la turneul chinez de la Ningbo, un turneu din categoria 125 k Series, o categorie destinată locurilor unde tenisul nu este atît de popular şi unde cîştigătoarea primeşte 160 de puncte WTA şi un cec de 125.000 de dolari.

Ieri, Alexandra a trecut de primul tur, după ce învins-o pe Lesia Ţurenko, 68 WTA, cu 6-7 (4), 6-2, 6-2. În schimb, Irina a fost învinsă de Saisai Zheng cu 6-4, 6-1. Dulgheru o întîlneşte mai departe pe Anabel Medina Garrigues din Spania.

100 pentru Nole
Novak Djokovici a ajuns la 100 de săptămîni ca lider mondial. Într-un Top all-time, sîrbul este pe locul al nouălea ca număr de săptămîni petrecute pe primul loc, după Andre Agassi (101 săptămîni), Rafael Nadal (102), Bjorn Borg (109), John McEnroe (170), Jimmy Connors (268), Ivan Lendl (270), Pete Sampras (286) şi Roger Federer (302).

"Am fost învăţat să visez la lucruri mari şi am visat să fiu numărul unu mondial. E nevoie de mulţi ani de muncă pentru a deveni un campion. Tenisul e un sport unic, unde tu eşti singurul vinovat pentru glorie, dar şi pentru eşec", a spus Nole.