SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BOGOTA

Irina Bara a salvat minge de meci și e în „sferturi” la Bogota, după un efort de 3 ore și 22 de minute

Irina Bara, după victoria în turul 2 de la Bogota Foto: Copa Colsanitas

Articol de - Publicat joi, 04 aprilie 2024 13:39 / Actualizat joi, 04 aprilie 2024 14:02

Irina Bara, 29 de ani, #178 WTA, a reușit cea mai bună performanță a ei din ultimii ani, calificându-se în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Bogota, după victoria cu 3-6, 7-6 (3), 6-4 în fața braziliencei Laura Pigossi, #119 WTA.

Românca Irina Bara a devenit a 21-a jucătoare care reușește să întoarcă o partidă de la minge de meci în acest sezon .

Evoluând în turul secund la Copa Colsanitas Zurich, turneu tradițional pe zgură organizat la Bogota, ea a reușit să anuleze șansa de meci pe care a avut-o adversara ei, brazilianca Laura Pigossi, la scorul de 6-3, 5-4, la puține minute după ce înfruntarea fusese întreruptă din cauza ploii.

Simona Halep revine pe suprafața care i-a adus nouă trofee în trecut » Incredibil: cât timp a trecut de la ultimul meci pe zgură
WTA

Adversara, finalistă la Bogota în 2022, a gestionat mai bine lucrurile în prima parte a partidei, însă lupta a fost strânsă în fiecare parte și în fiecare minut. La fel s-au desfășurat ostilitățile și după ce Irina a îndepărtat mingea de meci a braziliencei. Și până la final.

Nefiind jucătoare de forță și fără să poată obține puncte rapide cu serviciul, ele s-au angajat în schimburi lungi din spatele terenului, cu scurte ca rupere de ritm, depunând un efort considerabil pe parcursul a 3 ore și 22 de minute.

Irina Bara, concentrată în tie-break

Bara a sprintat în tie-break-ul setului secund de la 3-3 la 7-3, iar în decisiv, unul în care au fost 5 break-uri, l-a semnat pe cel hotărâtor în game-ul al șaptelea. Și s-a impus cu 6-4 și un strigăt eliberator în amosfera umedă, cu amenințare de ploaie, din capitala Columbiei.

Jucătoarea română, care vine după o eliminare în turul 1 în turneul WTA 125 de la San Luis Potosi (Mexic), bifează cel mai bun rezultat al ei din ultimii ani. Precedenta prezență într-un sfert de finală în circuitul WTA fusese tot la Bogota, în 2022, când era învinsă de Kamilla Rakhimova în respectiva fază.

3sferturi de finală în turnee WTA a atins până acum Irina Bara: Bogota 2022, 2024 și Jurmala 2019

25de locuri a urcat românca în clasamentul WTA live, de la 178 pe 153, după calificarea între primele 8 la Bogota

Ciocnire în „sferturi” cu o figură cunoscută

Următoarea adversară a Irinei, pentru un loc în semifinale, este veterana italiană Sara Errani, 36 de ani, fost număr 5 mondial. Cele două și-au împărțit victoriile în cele două meciuri de până acum.

Sara Errani în acțiune la Bogota Foto: Copa Colsanitas

Errani a câștigat la Bogota 2019, Bara la Budapesta 2021. Ambele partide au fost de trei seturi, având loc pe zgură.

Cele două au și jucat împreună la dublu, anul trecut, chiar la Bogota, atingând semifinalele, și în turneul ITF de 100.000 de dolari de la Maspalomas (Spa). În 2022 au cucerit titlul în concursul WTA 125 de la Buenos Aires și au pierdut în turul 1 la Colina (Chile).

Italianca a avut și ea un meci lung în turul 2 la Copa Colsanitas, 3 ore cu Sara Sorribes Tormo. Altă jucătoare română, Anca Todoni, dispută azi meciul din turul 2 cu favorita 6, Camila Osorio, vedeta gazdelor.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”