SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Irina Begu e în turul doi la Roma » Victorie după un meci întins pe două zile

Irina Begu // FOTO: Imago

Articol de - Publicat joi, 09 mai 2024 15:38 / Actualizat joi, 09 mai 2024 15:58

Irina Begu (33 de ani, 161 WTA) s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma, după ce a trecut de Rebeka Masarova (24 de ani, 104 WTA), din Spania, scor 5-7, 6-3, 6-4.

Sportiva din România a obținut calificarea la capătul unui meci care a durat două ore și 48 de minute și care s-a întins pe două zile. Primele două seturi s-au jucat miercuri, dar înainte de decisiv duelul a fost întrerupt din cauza ploii și s-a reluat azi.

„Ai naibii să fiți de idioți, fuck you!” » Sofia Kenin a cedat emoțional la WTA Roma! Potop de înjurături spre fani
WTA ROMA

Irina Begu, în turul doi al turneului de la Roma

Meciul a început cu Masarova în control. A luat primele trei game-uri, unul pe serviciul Irinei. De acolo, Begu a încercat să revină și a izbutit pe final să egaleze. La 2-5 a salvat două mingi de set, la 3-5 a făcut break-ul. S-a făcut 5-5, scor la care iberica a forțat din nou. A mai făcut un break și apoi a servit cu succes, câștigând setul cu 7-5.

Actul secund a fost mult mai echilibrat. Niciuna dintre jucătoarea nu s-a putut desprinde în primele game-uri și s-a ajuns la 3-3. Scor la Begu a apăsat pedala de accelerație. A făcut 4-3 pe propriul serviciu, apoi a reușit break-ul. Și a închis setul, 6-3, moment în care partida a fost întreruptă.

În setul jucat, Begu s-a dus la 3-1 după un break, dar Masarova a revenit și a egalat. S-a ajuns la 4-4, când a venit momentul decisiv. După un game lung, Irina a făcut break. Apoi a servit și a închis setul, 6-4, și meciul.

Irina va primi 55 de puncte WTA pentru accederea în turul 2. Pentru Irina Begu urmează acum un meci tare, cu Elena Rybakina. Jucătoarea de 24 de ani din Kazahstan e una dintre cele mai importante jucătoare, fiind clasată pe locul 4 WTA.

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring