SPORTURI  »  TENIS  »  MIAMI

Irina Begu, în turul doi la Miami » Două reveniri de senzație în meciul cu sportiva de 17 ani aflată pe 219 WTA

Irina Begu (32 de ani, 34 WTA) a trecut de Alexandra Eala (17 ani, 219 WTA), scor 6-2, 7-5, în primul tur la Miami Open/ foto Imago Images

Articol de - Publicat marti, 21 martie 2023 19:24 / Actualizat marti, 21 martie 2023 19:49

Irina Begu (32 de ani, 34 WTA) a trecut de Alexandra Eala (17 ani, 219 WTA), scor 6-2, 7-5, în primul tur la Miami Open.

Begu a luat repede primul set, în 33 de minute. A avut de furcă în al doilea, pe care l-a câștigat într-o oră și 17 minute. Finalul a fost dramatic, Irina a salvat 5 mingi de set și a revenit de la 2-5, câștigând actul secund cu 7-5.

Jucătoarea care a produs una dintre marile surprize ale anului în tenis anunță: „Vin să joc cu mare plăcere pentru România. Visul meu e să fiu în Top 10”
INTERVIU

Irina Begu s-a calificat în turul doi la Miami Open

Begu a început greu meciul, a fost condusă cu 2-0 în primul set de jucătoarea de 17 ani. Apoi, Irina s-a dezlănțuit. Nu a mai iertat-o pe sportiva din Filipine și a câștigat 6 game-uri la rând, fără emoții. Setul doi a fost mult mai echilibrat și greu de câștigat de româncă. Irina a început din nou prost, a fost condusă cu 0-2.

A pierdut game după game pe propriul serviciu și a fost condusă chiar cu 2-5. De acolo, scenariul din primul set s-a repetat, doar că revenirea a fost mutl mai dramatică. Begu a câștigat 5 game-uri la rând, a salvat chiar și 5 mingi de set și s-a impus în final cu 7-5.

Rafael Nadal, out din Top 10 ATP după 18 ani » Pe ce loc se află acum spaniolul

Carlos Alcaraz, campion la Indian Wells » A luat locul 1 ATP de la Novak Djokovic: „E o nebunie”