SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Justine Henin merge în semifinale » Povestea continuă!

Justine Henin, Henin, Australian Open

Articol de - Publicat marti, 26 ianuarie 2010 00:00

Justine Henin crede în continuare în şansa ei de cîştiga Australian Open. În această dimineaţa, belgianca a dispus în două seturi de Nadia Petrova, scor 7-6(3) 7-5, şi s-a calificat în semifinale.

După exact doi ani de la ultimul ei turneu de Mare Şlem, Henin face din nou senzaţie pe terenurile de tenis. Povestea ei poate nu este la fel de atrăgătoarea ca a conaţionalei Kim Clijsters, dar este una cu adevărat remarcabilă.

Posesoare a unui wild-card, aceasta a trecut în drumul ei spre semifinale de două belgience şi trei rusoaice, urmînd să o înfrunte acum pe reprezentanta Chinei, Jie Zheng. Asiatica a trecut rapid de Maria Kirilenko, scor 6-1 6-3.

SERVICIUL NU A ŢINUT CU HENIN
Aproape două ore a durat întîlnirea dintre Henin şi Petrova. Două ore pe muchie de cuţit în care fanii prezenţi pe Rod Laver Arena au putut vedea un adevărat spectacol. Primul serviciu nu a ţinut deloc cu Henin, aceasta avînd un procentaj de numai 45%. "A fost greu să îmi găsesc ritmul, dar cînd a trebuit să joc bine, asta am făcut", avea să recunoască Justine după meci.

Meciul a fost unul foarte echilibrat cu breakuri în primul set, care a curs spre un tie-break unde Justine nu i-a lăsat Petrovei nici o şansă. Rusoaica a răbufnit însă în setul secund, reuşind să se distanţeze la 3-0 încă din debut. Erorile neforţate ale Petrovei au readus-o însă în meci pe Henin, care a profitat şi de oboseală rusoaicei pentru a se impune cu 7-5 şi a cîştiga meciul.

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”