SPORTURI  »  TENIS  »  FINALA

FOTO Succes fantastic al Simonei Halep! N-a pierdut nici un game în finala de la BRD Bucharest Open cu Sevastova, locul 66 WTA, care a durat doar 47 de minute

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 iulie 2016 16:57

Simona Halep a câștigat categoric finala de la BRD Bucharest Open. Românca n-a avut milă de ocupanta locului 66 WTA, Anastasija Sevastova.

Mai mult, Halep n-a pierdut nici un game, câștigând finala în mai puțin de o oră (47 de minute), scor 6-0 ,6-0. Primul set a durat doar 21 de minute.

Letona de 26 de ani, care era a 7-a favorită a turneului, câștigase 3 dintre ultimele 4 meciuri cu Simona Halep, însă ultimul succes datează din 2011.

Sevastova a eliminat în drumul spre finală două românce. Este vorba despre Gabriela Ruse și Patricia Țig.

"Am jucat cu mare drag. Nu există un lucru mai frumos decât să ridic din nou trofeul acasă." Simona Halep

LIVETEXT Simona HalepHALEP - Anastasija SevastovaSEVASTOVA 6-0 / 5-0

6-0

BREAK, SET și MECI: Simona Halep face un nou break, tot la 0, și duce scorul la 6-0 și în setul secund.

5-0

GAME HALEP: Simona a câștigat și cel mai lung game al acestui meci. În acest moment scorul este 5-0. Sevastova servește pentru a rămâne în meci. Ar putea fi cea mai scurtă finală pe care Simona a jucat-o vreodată.

4-0

BREAK HALEP: Finala de la București este tot mai aproape de final. Simona Halep duce scorul la 4-0 și urmează la serviciu

3-0

GAME HALEP: Simona joacă excelent și le dă motive de bucurie fanilor prezenți în tribune. Spectacol oferit de jucătoarea noastră

2-0

BREAK HALEP: Este deja 2-0 și în setul secund. Simona vrea să încheie rapid finala

GAME HALEP: Simona începe la fel de bine și setul secund. Își câștigă lejer serviciul

6-0 SET

BREAK ȘI SET HALEP: Sevastova nu își poate face jocul în această după amiază. Halep câștigă la 0 primul set.

5-0

GAME HALEP: Simona nu face nici o greșeală și o desființează pe Sevastova. Jucătoarea din Letonia servește pentru a rămâne în set

4-0

BREAK HALEP: Start ideal pentru Simona Halep, care duce scorul la 4-0 și acum este la serviciu.

3-0

GAME HALEP: Simona continuă jocul excelent din acest start de meci și duce scorul la 3-0. Deocamdată ocupanta locului 66 e deocamdată depășită categoric de sportiva noastră

2-0

BREAK HALEP: Deși părea că poate reveni pe tabelă, Sevastova pierde punct după punct cu Simona Halep. Românca se distanțează la 2-0

1-0

GAME HALEP: Simona începe tare finala și nu i-a dat nici o șansă jucătoarei din Letonia. Servește foarte bine și încearcă să încheie punctele rapid

16:00

Cele două jucătoare au ieșit pe teren la încălzire. Finala de la BRD Bucharest Open va începe în scurt timp