SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Marșul triumfal continuă » Simona Halep a învins-o pe Pavlyuchenkova după un meci de trei seturi » Cu cine va juca în sferturi

Articol de GSP - Publicat joi, 18 mai 2017 16:40

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roma, după ce a trecut în optimi de rusoaica Anastasia Pavlyucenkova.

Halep s-a impus în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-0, la capătul unei partide care a durat o oră și 39 de minute.

Românca s-a impus de o manieră entuziasmantă în primul set, reușind să câștige de trei ori pe serviciul rusoaicei. Halep a etalat un joc solid, agresiv, la care Pavlyuchenkova nu a găsit răspuns.

Rusoaica și-a ridicat considerabil nivelul jocului în setul secund, apăsând mai mult pe lovituri și luând inițiativa în schimburi. Simona a greșit mai mult și nu a mai avut agresivitatea din primul set

Halep și-a adjudecat la zero decisivul, pe fondul unei căderi a rusoaicei, obținând astfel calificarea în sferturi.

În sferturi, Halep se va duela cu estona Anett Kontaveit (21 de ani, 68 WTA). Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, anul acesta, la Miami, unde românca s-a impus în minimum de seturi.