SPORTURI  »  TENIS  »  BCR OPEN ROMANIA

Montanes începe cu dreptul lupta pentru apărarea titlului la BCR Open

Articol de - Publicat miercuri, 22 septembrie 2010 00:00

Albert Montanes s-a califcat astăzi în sferturile turneului de la BCR Open, după ce a dispus n două seturi de neamţul Tobias Kamke, scor 6-4 6-4.

Deţinătorul trofeului nu a avut nici o emoţie la debutul din acest an, Kamke nereuşind să se ridice la nivelul său. Ajutat de serviciu, dar şi de inspiraţie, Montanes s-a impus cu minimum de efort în primul set.

Kamke a încercat să împingă meciul doi într-un decisiv. A făcut tot ce putea să facă, dar un break nu este suficient în faţa lui Montanes. Ibericul şi-a adjudecat din nou setul cu 6-4 şi dă semne că încă mai are multe de arătat la această ediţie de BCR Open.

În sferturi, spaniolul va da piept cu francezul Jeremy Chardy, favoritul numărul 8 al turneului.

"M-am simţit bine pe toatş durata meciului. Îmi place să vină la Bucureşti. Azi a fost mai uşor, dar mîine urmează un meci destul de greu cu Jeremy Chardy. Ne-am întînit anul acesta la Barcelona şi m-a bătut în două seturi. Trebuie să dau 100% ca să-l pot învinge", a spus Albert Montanes