SPORTURI  »  TENIS  »  NADAL A CÎŞTIGAT WIMBLEDONUL

Nadal spulberă visul lui Federer şi cîştigă Wimbledonul

Articol de - Publicat duminica, 06 iulie 2008 00:00

Roger Federer a ratat astăzi o şansă istorică de a deveni primul tenisman care triumfă de şase ori consecutiv la Wimbledon. Ibericul Rafael Nadal i-a spulberat un vis, învingîndu-l cu scorul de 6-4 6-4 6-7(5) 6-7(8) 9-7 şi, mai mult, s-a apropiat la doar 545 de puncte în clasamentul ATP.

Elveţianul continuă sezonul slab pe care îl are. După ce a ratat finala la Australian Open şi a fost "răvăşit" în ultimul act de la Roland Garros, pierzînd cu scorul de 6-1 6-3 6-0 în faţa lui Nadal, Roger a fost nevoit să se recunoască învins, pentru prima dată în 5 ani, pe iarbă.

Rafael Nadal a reuşit imposibilul. Ibericul a întrerupt seria de 66 de victorii consecutive ale "ceasului elveţian" pe iarbă, s-a apropiat la mai puţin de 600 de puncte şi a devenit astfel, după 42 de ani de la victoria lui Manolo Santana, primul spaniol care triumfă la Wimbledon.

Federer a început ezitant primul set. A cîştigat primul game pe propriul serviciu, dar nu a putut opri vijelia declanşată de Nadal. Cu un break avans, ibericul s-a desprins la 3-1. Elveţianul a replicat cu un game alb, dar Nadal reuşeşte să îşi menţină avansul. Cu ceva emoţii, Nadal obţine setul, scor 6-4, după ce Federer a avut trei şanse de re-break.

Setul doi părea să însemne o revenire la normal. Federer a reuşit breakul repede şi a ajuns la 4-1. Replica a fost una zdrobitoare din partea spaniolului. Cinci gameuri consecutive, 6-4 şi 2-0 la seturi. Nadal ajungea la doar un pas de victorie, prima în faţa lui Roger pe această suprafaţă.

Al treilea set a fost unul în care s-a mers cap la cap pînă spre final. Federer a reuşit să îşi conserve serviciul şi să treacă în avantaj, scor 5-4. Nadal urma să servească, dar norii ameninţători de la Wimbledon şi-au început asediul, iar meciul a fost întrerupt.

Ploaia a încetat, dar echilibrul nu s-a rupt în setul trei. S-a ajuns în cele din urmă în tie-break, unde Roger şi-a arătat clasa, impunîndu-se cu scorul de 7-5.

Următorul set a fost şi el echilibrat. S-a ajuns din nou la tie-break, acolo unde Roger a început bine, reuşind unu mini-break. Nadal a tras însă de el şi a cîştigat patru puncte consecutive, ducînd scorul la 4-1. Roger a mai pierdut o minge pe propriul serviciu, iar Nadal avea trei puncte avans şi două servicii. Federer revine şi cîştigă şi el 4 mingi la rînd, aducînd scorul la 6-5. Elveţianul a avut nervii mai tari şi s-a impus cu scorul de 10-8 în tie-break.

Decisivul a fost şi el întrerupt la 2-2 şi 40-40 pe serviciul lui Federer din cauza ploii. Elveţianul a intrat determinat pe teren, reuşind doi aşi cu care a preluat conducerea, scor 3-2. Egalitate pînă la 7, cînd Rafa Nadal a reuşit să facă breakul pe serviciul lui Federer.

Spaniolul îşi face serviciul cu ceva emoţii. GAME, SET AND CHAMPIONSHIP! După cinci ani, Federer se înclină! Un meci care a durat 278 de minute!

Sfîrşitul de sezon se anunţă unul extrem de interesant. Nadal este la doar un pas de a-l detrona pe Federer pentru prima dată din februarie 2004 şi pînă astăzi.