SPORTURI  »  TENIS  »  MELBOURNE SUMMER SET 1

Simona Halep - Veronika Kudermetova în finala Melbourne Summer Set 1, după ce Naomi Osaka s-a retras!

Naomi Osaka // foto: Guliver/gettyimages +12   FOTO
Naomi Osaka // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 ianuarie 2022 07:56 / Actualizat duminica, 09 ianuarie 2022 15:35

Naomi Osaka (24 de ani, locul 13 WTA) s-a retras de la turneul Melbourne Summer Set 1 cu doar câteva ore înainte de meciul pe care urma să-l joace în semifinale. Astfel, Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) va juca în finală cu Veronika Kudermetova (24, 31 WTA).

• Finala se va juca duminică dimineața și nu va începe mai devreme de ora 08:00 în România. Meciul va fi LIVE pe GSP.ro și transmis la TV de DigiSport 2.

În această dimineață, după ora 10:00 în România, japoneza ar fi trebuit să joace cu Veronika Kudermetova în semifinalele Melbourne Summer Set 1. Totuși, Osaka a preferat să se retragă, explicându-și decizia pe Twitter:

Naomi Osaka s-a retras de la Melbourne Summer Set 1

„Sunt tristă să mă retrag din meciul de astăzi. Motivul este o accidentare, corpul meu a suferit un șoc după ce am jucat meciuri intense unul după altul, având în vedere pauza pe care am avut-o. Vă mulțumesc pentru afecțiunea arătată în ultima săptămână! Voi încerca să mă odihnesc, ne vom revedea curând!”.

Osaka a jucat 3 meciuri în ultimele 4 zile: 2-1 cu Alize Cornet pe 4 ianuarie, 2-0 cu Maryna Zanevska pe 6 ianuarie și 2-0 cu Andrea Petkovic pe 7 ianuarie. Înainte de această serie, nu mai jucase din septembrie 2021!

„Lecția e că încă iubesc tenisul!” » Simona Halep, toate declarațiile după calificarea în finala Melbourne Summer Set 1
MELBOURNE SUMMER SET 1

Simona Halep - Veronika Kudermetova în finala Melbourne Summer Set 1

Astfel, Simona o va înfrunta în finala competiției - a 41-a finală din carieră - pe rusoaica Veronika Kudermetova, jucătoare cu un titlu în palmares și care nu a fost niciodată clasată mai sus de locul 28 în ierarhia WTA.

Halep și Kudermetova s-au mai întâlnit de două ori, de fiecare dată în 2021. Mai întâi au jucat la Australian Open, în turul 3, Simona câștigând în două seturi scurte, 6-1, 6-3. Apoi s-au întâlnit în „16-imile” turneului de la Moscova, cu Simona din nou învingătoare, 6-1, 7-6 (4).

Veronika Kudermetova // foto: Guliver/gettyimages

La fel ca meciurile de la Melbourne Summer Set 1, cele două partide s-au desfășurat pe suprafață hard.

Câștigătoarea finalei de la Melbourne Summer Set 1 va încasa 31.000 de dolari și 280 puncte în clasamentul WTA.

Simona Halep - Qinwen Zheng 6-3, 6-2 / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+8 FOTO

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep e în prima finală a anului! Victorie convingătoare cu Qinwen Zheng + cu cine joacă în ultimul act

Roxana Mărăcineanu, mesaj clar cu privire la participarea lui Novak Djokovic la Roland Garros: „Asta spune protocolul”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”