SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN/17-30 IANUARIE 2011

Rafael Nadal: "Nu-mi plac abandonurile, de aceea am continuat meciul cu David"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 ianuarie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 26 ianuarie 2011 15:40

Rafael Nadal, deţinătorul titlurilor la Roland Garros, Wimbledon, şi US Open, ratează ocazia de a deveni primul jucător după Rod Laver în 1969 care cîştigă toate turneele de Grand Slam consecutiv. El a fost învins în sferturile Australian Open de spaniolul David Ferrer, în trei seturi, scor 4-6, 3-6, 2-6.

Nadal nu a dorit să ofere amănunte despre accidentarea suferită, pentru că nu ştie exact ce are, dar şi din respect pentru prietenul său Ferrer.

"Nu m-am simţit bine, dar nu pot spune nimic despre accidentarea mea. Prefer să nu vorbesc pentru că nici eu nu ştiu exact. Din respect pentru învingător, care îmi este prieten, prefer să vorbesc despre meci. Cînd pierd, se spune mereu că am o problemă şi nu vreau să las această impresie. Am făcut tot ce am putut. Nu-mi plac abandonurile, de aceea am decis să contiunui meciul de astăzi. Decizia pe care am luat-o anul trecut, de a mă retrage din meci, o regret şi acum", a spus Nadal, care a admis că după problemele fizice apărute în debutul primului set, meciul a fost "aproape terminat" pentru el, relatează Mediafax.

El a abandonat în ediţia trecută a Australian Open, în sferturile de finală, în urma unei accidentări la genunciul drept.

Vezi aici ce a zis David Ferrer despre accederea sa în semifinalele Australian Open!

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului