SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2020

Roger Federer, SUPRAVIEȚUITORUL! Revenire după 7 mingi de meci cu Tennys Sandgren și e în semifinale la Australian Open 2020: „Sincer, trebuia să plec la schi”

Articol de GSP - Publicat marti, 28 ianuarie 2020 09:48

Roger Federer s-a calificat în semifinalele Australian Open 2020, după ce a trecut în 5 seturi dramatice de americanul Tennys Sandgren, scor 6-3, 2-6, 2-6, 7-6 (8), 6-4. Elvețianul în vârstă de 38 de ani, loc 3 ATP, a acuzat probleme medicale de mai multe ori. Mai departe, joacă împotriva lui Djokovic.

• UPDATE: Novak Djokovic a trecut de canadianul Milos Raonic, în sferturile de Australian Open, în 3 seturi: 6-4, 6-3, 7-6 (1). Număr 2 ATP, 32 de ani, Djokovic are 26 de victorii împotriva lui Federer și a pierdut de 23 de ori.

Meci foarte complicat pentru Roger Federer

Lucrurile păreau în ordine pentru Roger Federer după primul set, adjudecat rapid de elvețianul câștigător de 6 ori la Antipozi, scor 6-3. Imediat, jocul lui Federer a început să sufere. Sandgren, 28 de ani, loc 100 ATP, aflat la primul său sfert de finală de Grand Slam, a întors cu două seturi identice, 6-2, 6-2. Federer a cerut intervenția medicului, acuzând crampe musculare în zona inghinală.

1512 meciuri, 0 retrageriare Roger Federer în carieră, fiind recunoscut pentru faptul că nu renunță din motive medicale, odată ce a intrat pe teren

+3 FOTO

Roger Federer a salvat 7 mingi de meci cu Tennys Sandgren

Situația a continuat în setul 4, când Tennys Sandgren a avut, în total, 7 mingi să încheie meciul! Federer s-a agățat cu unghiile de partidă și s-a calificat în a 14-a sa semifinală de Australian Open.

„Nu trebuia să câștig acest meci, dar m-am ținut cât am putut, altfel eram la schi în Elveția. Vă spun sincer, nu am vrut să mă retrag pentru a-l lăsa să mă învingă cu stil, era urât să îi răpesc această bucurie cu o retragere. Repet, e incredibil ce s-a întâmplat, nu am crezut că mai pot câștiga. Am vrut să revin și să văd ce se întâmplă, m-am gândit că poate mă voi simți mai bine, m-am gândit inclusiv și la faptul că el ar putea avea probleme medicale.”, a explicat Federer, imediat după meci, citat de eurosport.ro.