SPORTURI  »  TENIS  »  SIMONA HALEP - EUGENIE BOUCHARD

S-a oprit în semifinale la Wimbledon » Accidentată, Simona Halep a luptat eroic, dar a pierdut cu Eugenie Bouchard

Simona Halep, foto: reuters +1   FOTO
Simona Halep, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 03 iulie 2014 00:00 / Actualizat joi, 03 iulie 2014 20:49

Simona Halep n-a reuşit să treacă de Eugenie Bouchard, scor 6-7, 2-6 şi a ratat şansa de a juca finala de la Wimbledon cu Petra Kvitova.

Românca s-a accidentat la gleznă, în primul set, la scorul de 2-2 şi a avut mari dificultăţi în a continua partida. După un prim set echilibrat, canadianca s-a impus uşor în cel de-al doilea.

Desfăşurarea liveTEXT:

Setul II
2-6
Bouchard îşi valorifică serviciul şi închide meciul. Canadianca va juca finala cu Petra Kvitova
2-5
Simona rezistă, dar canadianca serveşte acum pentru meci
Două mingi de meci pentru Bouchard. Simona le salvează pe ambele!
Simona continuă greu meciul. Canadianca face 5-1
Moment foarte dificil pentru româncă. Break reuşit de Bouchard şi se desprinde la 4-1

Bouchard serveşte pentru set şi se impune. 7-6 pentru canadiancă în primul set
Canadianca are 6-4 în tie-break şi sînt două mingi de set. Simona salvează una!
S-a reluat. Simona serveşte şi conduce cu 4-3 în tie-break
-
Meciul e întrerupt cîteva minute, după ce unui spectator i s-a făcut rău.

--------

UPDATE 17:00 / Simona Halep şi Eugenie Bouchard au ieşit la încălzire, meciul va începe în 10 minute.

UPDATE 16:30 / Petra Kvitova a învins-o pe Lucie Safarova în prima semifinală de la Wimbledon, scor 7-6, 6-1, şi în aproximativ 20 de minute va începe şi partida Simonei.

Partida care este a doua de pe terenul central e în direct la DigiSport şi liveTEXT pe GSP.RO.

Simona Halep este prima jucătoare din România care se califică în semifinelele turneului de Grand Slam de la Wimbledon, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-0, pe Sabine Lisicki, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 19.

Sportiva noastră a devenit prima favorită la cîştigarea Wimbledon după ce Serena Williams şi Na Li au fost eliminate. De asemenea, şi Maria Şarapova a părăsit competiţia.