SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Simona Halep a acuzat probleme în meciul cu Barbora Strycova » Ce a deranjat-o pe româncă

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 martie 2016 15:34

Simona Halep, locul 5 WTA, s-a calificat în sferturile turneului de la Indian Wells, după ce a trecut de Barbora Strycova, locul 37 WTA.

Simona Halep a câștigat primul set, scor 6-3, iar în setul doi, la 1-0 pentru româncă, Strycova a abandonat, acuzând probleme medicale. Partida s-a disputat pe terenul al treilea, iar asta a pus-o în dificultate pe Simona, așa cum a dezvăluit George Cosac, președintele FRT.

"Am vorbit azi dimineață cu Simona. Ea mi-a spus că în meciul cu Strycova a avut anumite probleme cu terenul. În primul rând, suprfața de joc este mai lentă decât cea de pe terenul central.

În plus, spațiul din jurul terenului era mult prea mic, iar asta a nemulțumit-o puțin pe Halep", a spus Cosac, pentru ziare.com

Și Darren Cahill, antrenorul Simonei, a remarcat că suprafața de joc a pus-o în dificultate pe Halep.

"Terenul acesta este mai lent decât cel pe arena centrală, așa că va fi mai mult de muncă. Lovește cu mai mult spin pe lovitura de dreaptă și trimite lovituri mai înalte. Mai este mult de muncă" Darren Cahill, în intervenția din primul set, la scorul de 3-1 pentru Strycova

Simona Halep și Serena Williams se vor duela în sferturile turneului de la Indian Wells. Partida se va desfășura joi dimineață, pe terenul central, și nu va începe înainte de ora 04:00, ora României. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.RO și în direct pe DolceSport.