SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

SIMONA HALEP - CAROLINE WOZNIACKI // VIDEO + FOTO Dezastru pentru jucătoarea noastră » A fost spulberată într-o oră, după ce a câștigat doar 2 game-uri

Articol de - Publicat miercuri, 25 octombrie 2017 15:46

Simona Halep, locul 1 WTA, a pierdut categoric meciul cu daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA, în a doua rundă din Turneul Campioanelor, scor 0-6, 2-6, după un meci care a durat o oră.

Daneza a avut o evoluție excelentă și s-a impus pentru a patra oară în fața Simonei Halep, în șase meciuri. Wozniacki a avut un joc extrem de sigur și a servit aproape perfect, Simona nereușind să fie agresivă și să domine schimburile.

În plus, Caroline a profitat de erorile neforțate ale Simonei și de faptul că jucătoarea noastră a lovit foarte des din poziții incomode. Wozniacki a reușit cinci break-uri de-a lungul meciului, reușind s-o pună mereu în dificultate pe Simona.

În primele meciuri din Grupa Roșie, Simona Halep a trecut de Caroline Garcia, locul 8 WTA, scor 6-4, 6-2, iar Caroline Wozniacki a obținut o victorie categorică în fața Elinei Svitolina, locul 4 WTA, scor 6-2, 6-0.

CLASAMENT GRUPA ROȘIE

1. Caroline Wozniacki 4-0
2. Simona Halep 2-2
3. Caroline Garcia 0-2
4. Elina Svitolina 0-2

Simona Halep - Caroline Wozniacki 0-6, 2-6

MECI WOZNIACKI: Simona a greșit un punct extrem de important, la 30-30, și a închis meciul după un atacat slab al româncei. Pe întreaga durată a meciului, Halep a avut o evoluție slabă, iar Caroline a fost agresivă și a condus mereu schimburile.

Game Wozniacki, 2-5: Caroline este la un pas de câștigarea meciului. Daneza a salvat un punct important, la 30-30, cu un as, și a câștigat game-ul
Game Halep, 2-4:
Halep se menție în acest set. Și-a câștigat din nou serviciul, a jucat mai bine și a putut să fie mai agresivă

Game Wozniacki, 1-4:
Caroline a câștigat și acest game, cel mai dificil într-un game de serviciu, salvând o minge de break. Halep l-a chemat pe Cahill: "Lovești foarte tare, dar nu deschizi terenul. Stai in punct. Nu trebuie să lovești foarte puternic când deschizi punctele. Ești gata să faci asta?", a spus Darren
Break Wozniacki, 1-3:
Daneza se distanțează în set și face primul break din setul doi. Halep pare că suferă la deplasarea în teren și nu reușește cele mai bune lovituri, fiind mereu în defensivă și făcând greșeli foarte multe

Game Wozniacki, 1-2:
Caroline revine din nou în avantaj. Jocul în game-urile de serviciu este excelent, iar Simona nu reușește să o pună în dificultate pe daneză

Game Halep, 1-1:
Simona câștigă primul game din meci. A lovit mai bine, a fost mai sigură și nu i-a permis lui Wozniacki să mai domine schimburile.

Game Wozniacki, 0-1: Caroline începe la fel de bine setul secund. Daneza servește foarte bine, puternic și se deplasează perfect în teren, lovind mereu dintr-o poziție perfectă

A început setul secund. Wozniacki servește prima

94%a fost procentajul primului serviciu al lui Wozniacki

SET Wozniacki, 0-6: S-a terminat setul în 24 de minute. Halep și-a pierdut serviciul din nou și a cedat setul. Jucătoarea noastră a făcut multe greșeli, a cedat ușor puncte și i-a permis adversarei să controleze punctele.

Game Wozniacki, 0-5: Daneza este la un pas de câștigarea setului. A servit din nou perfect și și-a mărit avantajul. Halep nu are replică și l-a chemat pe Darren Cahill. "Pune mai multă presiune pe serviciul ei și pe forehand. Nu mai sta în așa în spate. Fă mai puține erori și pune mai mult spin în lovituri", a spus Cahill.

Break Wozniakci, 0-4:
Simona nu se regăsește în acest debut de set. Face multe erori neforțate și îi permite adversarei să câștige punctele, deși Caroline nu are un joc excelent. Daneza reușește să nu facă greșeli importante și să conducă detașat

Game Wozniacki, 0-3:
Daneza are un început foarte bun de set. Își câștigă game-ul de serviciu și își mărește avantajul, după un game în care a avut trei serve excelente, la care Halep nu a avut replică

Break Wozniacki, 0-2:
Caroline face primul break. Daneza a returnat bine, iar la prima minge de break, Halep a trimis mingea în fileu, dintr-o poziție excelentă, după ce a construit punctul perfect

Game Wozniacki, 0-1: Daneza câștigă primul game. A fost un game echlibrat, în care Halep a returnat bine, dar Caroline a fost mai sigură și a reușit să preia conducerea.