SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

Simona Halep, înfrângere cu Karolina Pliskova » Jucătoarea noastră e eliminată de la Madrid, dar păstrează locul 1 WTA

Simona Halep a fost eliminată de la Madrid // Foto: Reuters +19   FOTO
Simona Halep a fost eliminată de la Madrid // Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 10 mai 2018 15:06

Karolina Pliskova (Cehia, locul 6 WTA) a eliminat-o în sferturile de finală de la Madrid pe Simona Halep, scor 6-4, 6-3.

Jucătoarea noastră a jucat bine, însă cehoaica în vârstă de 26 de ani a fost într-o zi de grație, în care a făcut ravagii cu lovitura de dreapta și cu jocul variat.

Spre deosebire de meciul de la Australian Open, acum, Pliskova s-a concentrat să o plimbe pe Simona, să nu îi dea ritm de pe fundul terenului și să caute punctele decisive. Rezultatul? Simona Halep n-a avut nicio minge de break în setul doi, deși primul set l-a început bine, cu un break.

A fost primul meci pierdut de Simona Halep la Madrid din 2015 încoace. Halep rămâne numărul 1 WTA datorită înfrângerii timpurii suferite de rivala principală, daneza Caroline Wozniacki.

• În semifinale, Karolina Pliskova o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Daria Kasatkina și Petra Kvitova;
  • În cealaltă semifinale, Caroline Garcia o va înfrunta pe câștigătoarea din Maria Sharapova-Kiki Bertens.

Parcursul lui Halep la Madrid:

Turul I: Simona Halep - Ekaterina Makarova 6-1, 6-0
Turul II: Simona Halep - Elise Mertens 6-0, 6-3
Turul II: Simona Halep - Krystina Pliskova 6-1, 6-4
"Sferturi": Simona Halep - Karolina Pliskova 4-6, 3-6

Desfășurarea meciului

GAME, SET, MECI! Karolina Pliskova încheie cu un break alb!

3-5 GAME PLISKOVA! Cehoaica n-are nicio emoție pe propriul serviciu și e foarte aproape de câștigarea meciului! Simona n-a avut nicio minge de break în acest set.

3-4 GAME HALEP! Simona continuă să servească foarte bine și își face serviciul!

2-4 GAME PLISKOVA! Cehoaica prinde foarte bine tușele terenului și Simona nu poate face decât să alerge după mingi fără niciun folos. Karolina e ajutată și banda fileului, care a oprit o minge în terenul Simonei într-un moment critic.

2-3 GAME HALEP! Simona reușește un game alb, după ce a reușit să servească foarte bine.

1-3 GAME PLISKOVA! Karolina a câștigat la 0 pe serviciul Simonei. Jucătoarea noastră a comis câteva erori copilărești și meciul devine tot mai dificil pentru Halep.

1-2 BREAK PLISKOVA! Cehoaica insistă cu mingile puternice, are o zi perfectă pentru lovitura de dreapta și obține breakul și în setul secund!

1-0 GAME HALEP Cu toate că a pierdut primele două mingi, Simona ia primul game.

4-6 SET PLISKOVA! Cehoaica închide setul și joacă senzațional! Este primul set pierdut de Simona Halep la această ediție a turneului de la Madrid!

4-5 GAME HALEP După un game complicat, în care a apărat mingi de set, Simona Halep o forțează pe Pliskova să fie nevoită să servească pentru set! Jucătoarea noastră l-a chemat pe Darren Cahill, care a sfătuit-o să nu mai caute permanent lovitura decisivă, ci să aibă mai multă răbdare;

3-5, GAME PLISKOVA Vine și confirmarea breakului, Pliskova reușește un game-fulger pe propriul serviciu, câștigat la zero;

3-4, BREAK PLISKOVA Insistența Karolinei dă roade, break la 15!

3-3 GAME PLISKOVA Ambele jucătoare își adjudecă serviciul. Karolina caută să joace foarte variat, cu multe lovituri în putere alternate cu scurte. Simona e puțin în contratimp;

3-2, GAME HALEP Simona a pierdut primele două puncte pe propriul serviciu, dar a recuperat grație loviturilor de dreapta. Jucătoarea noastră se încurajează, iar Darren Cahill, alături de familia Simonei, aplaudă în tribune;

2-2, GAME PLISKOVA Karolina face primul game pe propriul serviciu, având un joc mai incisiv, cu o urcare la fileu completată de un smash;

2-1, REBREAK PLISKOVA! Bucuria a durat puțin pentru Simona, care și-a pierdut avantajul, după câteva greșeli neforțate;

2-0, BREAK HALEP! Jucătoarea noastră a forțat pe serviciul adversarei, care a scăpat câteva mingi afară. Ion Țiriac și Nadia Comăneci sunt în tribune;

1-0, GAME HALEP Simona începe bine meciul și nu-i dă nicio șansă adversarei. Pliskova a luat un singur punct.
A început meciul! Simona e la serviciu!

• Simona Halep conduce autoritar raportul meciurilor directe cu Karolina Pliskova, 6-1. Ultima confruntare dintre cele două a avut loc în acest an, în sferturile de la Australian Open, când românca s-a impus categoric, 6-3, 6-2.
  • Pe zgură, cele două s-au întâlnit o singură dată, în semifinalele de la Roland Garros de anul trecut. Simona a câștigat atunci în trei seturi, 6-4, 3-6, 6-3.