SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

Simona Halep, șansă URIAȘĂ! Rivala Petra Kvitova, eliminată de la Miami (VIDEO AICI) + condițiile pentru locul 1 WTA

Simona Halep are o șansă uriașă să reivnă pe primul loc în clasament // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 martie 2019 08:27

Simona Halep, 27 de ani, 3 WTA, are un culoar favorabil spre redobândirea primului loc din ierarhia feminină. Românca mai trebuie să câștige două meciuri la Miami, după ce rivala Petra Kvitova, 29 de ani, 2 WTA, a fost eliminată în această dimineață de australianca Ashleigh Barty (11 WTA), scor 6-7 (6), 6-3, 2-6.

• Simona Halep joacă azi în sferturi la Miami contra chinezoaicei Qiang Wang (27 de ani, 18 WTA). Partida va începe în jurul orei 19:00 și va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV Digi Sport 2.

Kvitova a pierdut un prim set de mare luptă la tie-break, după ce a irosit și o minge de set, dar a rămas concentrată și s-a impus în setul secund, scor 6-3.

Decisivul a găsit-o însă dezarmată pe Kvitova în fața australiencei care s-a dezlănțuit complet. Barty a făcut 3 break-uri și s-a impus cu 6-2, luându-și revanșa pentru cele patru înfrângeri pe care Kvitova i le administrase de-a lungul timpului.

7 jucătoaredin Top 10 au fost eliminate până acum de la Miami

Halep, tot mai aproape de locul 1 WTA

Simona Halep are în acest moment drum liber spre primul loc WTA, obiectiv facilitat de eliminarea Petrei Kvitova.

• Simona poate deveni lider și dacă nu va câștiga turneul. Trebuie să joace însă finala, iar asta ar însemna să treacă de Qiang Wang și, ulterior, de învingătoarea partidei Karolina Pliskova (7 WTA) - Marketa Vondrousova (59 WTA).

Vezi și: SIMONA HALEP - QIANG WANG // Meciul lui Halep din „sferturile” de la Miami se joacă miercuri, de la 19:00, liveTEXT pe GSP.ro