SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA TORONTO

Uraganul Simona » Halep a avut o revenire de senzație cu Radwasnka și a bifat victoria 300 în circuitul WTA

Articol de - Publicat sambata, 15 august 2015 00:00

A treia jucătoare a lumii a revenit extraordinar după ce a pierdut primul set la zero și s-a impus cu 0-6, 6-3, 6-1 în fața Agnieszkăi Radwasnka. Azi, ea o va întîlni în penultimul act pe Sara Errani. Românca nu mai fusese între primele patru jucătoare ale unei competiții WTA de la  Roma, din luna mai.

Simona Halep a fost ieri cu două fețe în meciul din sferturile de finală ale turneului de la Toronto. Fața din primul set spunea că e obosită, fără energie și fără soluții în fața unei adversare care a zburdat.  Serviciul nu a mers, reverul trimitea mingile în out, totul părea că e deja prăbușit.

În 23 de minute, Radwanska, numărul 14 WTA, s-a impus cu 6-0. "Am fost  obosită, picioarele nu m-au ascultat", a spus ea apoi. Halep a respirat adînc din aerul extrem de umed de la Toronto. A mers la baie. Și-a ținut monologul cu nu ai nimic de pierdut, trebuie să joci relaxat, și răsplata avea să vină.

Fața din seturile doi și trei  a spus că e gata de luptă, că nimic nu e gata, că are energie. Mai întîi și-a cîștigat serviciul pentru prima oară în meci în game-ul al doilea, apoi a făcut break. Jocul său a urcat game cu game, propunîndu-i polonezei o altă tactică. Una agresivă, cu mingi înalte, cu veniri la fileu și cu puncte cît mai lungi.

Fără Darren Cahill, care a plecat la Montreal pentru a comenta meciurile băieților, Simona a găsit soluțiile singură. Și evoluția scorului avea să-i dea dreptate. Chiar dacă Radwanska a egalat la trei, Simona a continuat să lupte și a reușit trei game-uri consecutive care au pus în dreptul său setul al doilea.

Seria avea să se prelungească și în decisiv, unde românca a legat alte cinci game-uri. Speriată de eventualitatea unui 6-0, Radwanska a servit mai bine în cel de-al șaselea. Însă lucururile nu mai puteau fi întoarse. Simona s-a impus cu 0-6, 6-3, 6-1 și s-a calificat pentru prima oară în semifinalele turneului de la Toronto.

O reîntîlnire dulce pentru Halep, care anul acesta adunase deja șase apariții în această fază. Însă nu mai ajunsese aici din luna mai, de la turneul de la Roma. Victoria din partida cu Radwanska a fost cea cu numărul 300 din cariera profesionistă a Simonei.

Șansă de finală

Azi, ea o întîlnește pentru un loc în finală pe Sara Errani. Unoeri deciziile de ultim moment aduc cea mai mare satisfacție. Simona nu intenționa să joace la Toronto, dar după rezultatele sub așteptări de pe zgură și de pe iarbă, ea a cerut un wild-card. Și bine a făcut. E la doi pași de trofeu.

"Mă simt ca la un turneu de Mare Șlem, am avut numai meciuri cu jucătoare puternice, dar mă bucur că am ajuns pînă aici"
Simona Halep

"Ca întotdeauna suporterii mei sînt extraordinari, și cînd eram condusă cu 5-0, ei tot strigau"

11-5este raportul dintre partidele de trei seturi cîștigate și pierdute în 2015 de Simona Halep

51-29este raportul la partidele de trei seturi cîștigate și pierdute în toată cariera de Simona Halep

8-1este balanța dintre victoriile și înfrîngerile Simonei în 2015 în fața jucătoarelor de Top 20