SPORTURI  »  TENIS  »  BCR OPEN ROMÂNIA

Victor Crivoi a părăsit ieri turneul de la Bucureşti, după un meci intens cu Potito Starace, favoritul trei » Game over

Victor Crivoi, Crivoi, România

Articol de - Publicat vineri, 24 septembrie 2010 00:00

Italianul Potito Starace a fost desemnat al treilea favorit la BCR Open. Statut ce i-a oferit un tratament special, el debutînd la simplu pe zgura de la Arenele BNR abia ieri, la patru zile după începutul concursului. L-a avut în faţă pe Victor Crivoi, care în primul tur a trecut de Santiago Ventura.

Românul a jucat curajos şi precis, reuşind să-i ia primul set lui Starace. Chiar dacă este numărul 184 în lume, Victor a izbutit să-l domine în anumite părţi ale jocului pe italianul care a fost şi numărul 27 în lume. În setul al doilea, românul a ratat opt şanse de break şi emoţia a atins cote maxime în tie-break, unde a beneficiat de o minge de meci, pe care italianul a reuşit să o anuleze însă.

Din păcate, în felia decisivă a partidei, pentru Crivoi au apărut problemele medicale, iar consecinţa a fost pierderea serviciului chiar din game-ul al treilea. Deşi a avut patru şanse de a reveni pe tabelă şi a salvat o minge de meci, Crivoi nu a putut să depăşească turul al doilea la BCR Open, partida încheindu-se cu 4-6, 7-6 (6), 6-4 în favoarea lui Starace.

Crivoi

despre meci: "A fost un meci greu, bun pentru spectacol, dar prost pentru mine. Cred că mi-a lipsit un pic de luciditate. Setul doi l-am avut în mînă şi l-am scăpat"

despre problemele medicale: "Am intrat un pic în crampe musculare. Am luat atîtea săruri încît începuse să mă doară burta"

despre public: "A fost incredibil. M-a ajutat foarte mult. A fost un public de tenis. Mă aşteptam să ofteze de mai multe ori, dar nu s-a întîmplat aşa ceva. Dacă nu erau ei nu mai jucam setul al treilea"

despre viitor: "Vreau să mă pregătesc foarte bine şi în 2011 să vedeţi un alt Victor, poate un mic Nadal, glumesc, dar un Victor Crivoi mult mai bine pregătit fizic"