SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

VIDEO + FOTO Simona Halep și-a aflat adversara de la Roma! Este jucătoarea care i-a administrat cea mai severă înfrângere din 2018

Articol de GSP - Publicat luni, 14 mai 2018 16:38

Naomi Osaka (20 de ani, 21 WTA) a învins-o pe Viktoria Azarenka (28 de ani, 84 WTA) în primul tur de la WTA Roma, scor 6-0, 6-3, și va juca în turul următor împotriva liderului mondial, Simona Halep (26 de ani).

Naomi Osaka a spulberat-o pe Viktoria Azarenka, chiar în momentul în care bielorusa părea să revină aproape de forma care a consacrat-o. Nipona a fost într-o continuă agresiune, a fost cea care a dictat ritmul partidei, reușind nu mai puțin de 20 de lovituri câștigătoare. Osaka a închis partida în 73 de minute, scor 6-0, 6-3, și va juca pentru a 2-a oară în 2018 contra Simonei Halep.

Japoneza a învins-o pe Halep în semifinalele de la Indian Wells fără probleme, scor 6-3, 6-0, în 65 de minute. Scorul general al înfruntărilor directe este de 3-1 în favoarea româncei.

Vezi și: CALCULE // Avansul lui Halep față de Wozniacki s-a spulberat » Ce trebuie să facă Simona pentru a rămâne lider + Cum pot ajunge la egalitate perfectă

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”