SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

Serena Williams - Alison Riske 6-4, 4-6, 6-3 // VIDEO+FOTO Serena e în semifinale după un meci epic » Americanca e principalul pericol pentru Simona Halep!

Articol de GSP - Publicat marti, 09 iulie 2019 17:15

Americanca Serena Williams (37 de ani, 10 WTA) a trecut de compatrioata Alison Riske (29 de ani, 55 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-3, și s-a calificat în semifinalele Wimbledon 2019.

• Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) a învins-o pe chinezoaica Shuai Zhang (30 de ani, 50 WTA), scor 7-6, 6-1, și s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon. Vezi detalii AICI!

Serena, de șapte ori campioană pe iarba de la Londra, a fost testată serios de surpriza Alison Riske.

Sora mai mică a lui Venus Williams a câștigat relativ ușor primul set, 6-4, după 38 de minute de joc. În actul secund, procentajul primului serviciu al Serenei s-a prăbușit, de la 64% în actul inaugural la doar 51 %, iar Riske a profitat. Alison s-a apărat aproape de perfecțiune, cu doar patru erori neforțate, și a împins înfruntarea în decisiv.

19 așia servit Serena Williams astăzi. Riske a izbutit unul singur

Riske părea să păstreze avantajul psihologic căpătat în finalul setului secund. A reușit un break în chiar primul game, apoi a fost sufocată de atacurile năprasnice ale Serenei. După două ore și trei minute, cel mai lung meci pe care l-a jucat la această ediție, Serena merge în semifinale. Acolo va juca împotriva câștigătoarea meciului dintre cehoaica Barbora Strycova (54 WTA) și britanica Johanna Konta (18 WTA).

Serena ar putea juca în finală cu Simona Halep.

Vezi și:

Victorie cu miză triplă pentru Halep: la un meci de locul 4, aproape calificată la Turneul Campioanelor și sumă uriașă câștigată

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni