SPORTURI  »  TENIS  »  WTA NURNBERG

WTA NURNBERG // Sorana Cîrstea, calificare dramatică în optimi la Nurnberg după un thriller de aproape 3 ore » Cu cine joacă mai departe

Articol de GSP - Publicat marti, 22 mai 2018 18:57

După un meci dramatic, care a durat două ore și 42 de minute, Sorana Cîrstea (45 WTA) s-a calificat azi în optimile turneului WTA de la Nurnberg. Jucătoarea noastră a învins-o în primul tur pe reprezentanta gazdelor, Andrea Petkovici (107 WTA), scor 2-6, 7-6 (3), 7-6 (5).

Sorana a început slab meciul și a fost surclasată în manșa inaugurală, pe care a pierdut-o categoric, la 2.

Totuși, Cîrstea s-a regrupat și a câștigat următoarele două seturi la tie-break. În decisiv, Sorana a avut chiar de recuperat un break, revenind superb de la 3-4.

În optimi, Sorana se va duela cu americanca Madison Brengle (99 WTA). Partida va avea loc miercuri, la o oră ce va fi anunțată ulterior.

Pentru calificarea în optimi, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec în valoare de 3.400 de dolari și 30 de puncte WTA.

Irina Begu, cealaltă româncă aflată pe tabloul de la Nurnberg, a abandonat în primul tur în meciul cu suedeza Johanna Larsson (detalii, aici).

La Strasborg, celălalt turneu WTA care se desfășoară în această săptămână, Mihaela Buzărnescu s-a calificat azi în sferturi (detalii, aici)

Vezi și:  Sorana Cîrstea și-a făcut un fan fericit la Nurnberg: "Un băiat norocos"

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”