SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Wuhan și Beijing, Triunghiul Bermudelor pentru Simona Halep » Insistă să participe la cele două turnee, deși luptă cu accidentări serioase

Articol de GSP - Publicat luni, 30 septembrie 2019 13:18

Simona Halep (5 WTA, 28 de ani) a fost eliminată în turul II al turneului de la Beijing, după ce a pierdut contra rusoaicei Ekaterina Alexandrova (24 de ani, 39 WTA), scor 2-6, 3-6. (Detalii AICI)

Totuși, pentru că a participat la competiția de la Wuhan și la turneul de la Beijing, Simona Halep și-a asigurat un bonus consistent la finalul anului.

La Turneul de la Wuhan, Halep a abandonat în optimi acuzând probleme la spate. La Beijing, Simona a pierdut în turul II, într-o partidă în care a acuzat probleme musculare și a fost vizibil afectată de problemele la spate.

5.310.817$e valoarea premiilor primite de Halep în acest sezon

Jucătoarea noastră a participat la toate turneele Premier Mandatory (4) și Premier 5 (5). Astfel, WTA îi va acorda un bonus important. Suma de bani va fi stabilită în funcție de locul pe care Simona termină anul.

În acest moment, Halep este pe locul 5 în clasamentul WTA. Dacă termină sezonul pe această poziție, Halep primește 450.000 de dolari. Dacă nu participa la Wuhan și Beijing, Simona nu ar fi primit banii.

Până la finalul anului, Halep mai are programate două turnee: Kremlin Cup (14-20 octombrie) și Turneul Campioanelor (27 octombrie - 3 noiembrie).

33.456.396 $a câștigat Simona Halep din tenis în întreaga carieră

Bonusul acordat de WTA pentru jucătoarele din top 10 care participă la Premier Mandatory și Premier 5

În 2018 a luat 1 milion

Anul trecut, Simona Halep a participat la turneele de la Wuhan și Beijing, deși avea ca și acum probleme cu accidentările. A pierdut în turul II la Wuhan, 0-6, 5-7 cu Dominika Cibulkova, locul 30 WTA, și a abandonat în turul I la Beijing, după ce Ons Jabeur, locul 113 WTA, câștigase primul set, 6-1. În 2018, Halep a terminat pe locul 1 WTA și astfel a primit 1 milion de dolari. (Detalii AICI)

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping