SPORTURI  »  VOLEI  »  LIGA CAMPIONILOR

Metal preţios

Articol de - Publicat miercuri, 02 decembrie 2009 00:00

Campioana României a reuşit o victorie în primul meci din Ligă

Echipa din Galaţi evoluează în aceste zile după un scenariu identic cu cel din 2008. La fel ca anul trecut, jucătoarele de la Dunăre s-au impus în primul meci din grupele Ligii Campionilor. Şi tot în faţă celor de la Fakro Muszynianka.

Dacă în 2008 se impunea în Polonia cu  3-0, ieri, la Buzău, Metal Galaţi a cîştigat cu 3-1 (-20, 19, 22,16). Cu o echipă schimbată, cu unele probleme financiare, gălăţencele au început ezitant şi au fost conduse pe întreg parcursul setului întîi, pe care l-au şi pierdut. Cu Tocko, Gomez, Alajbeg şi Onyejekwe mai deteminate şi mai pe fază, respectînd indicaţiile,  jucătoarele de la Metal Galaţi a reuşit în partea a doua a partidei să întoarcă scorul în favoarea lor. În setul doi, româncele s-au impus cu 25-19, în cel de-al treilea cu 25-22, iar victoria a fost pecetluită în setul al patrulea cu 25-16. Deşi în campionat Metalul are deja două înfrîngeri, în Liga Campionilor gălăţencele au reuşit să se adune.

Din grupa D mai fac parte Zarechie Odinţova (Rusia) şi Asystel Novara (Italia). Primele trei clasate vor merge în faza următoare.  Al doilea meci din Liga Campionilor pentru Metal Galaţi se va disputa pe 10 decembrie, în Italia.