INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  FEROE - ROMÂNIA 0 - 1

Mare Victorie !

Articol de - Publicat joi, 11 septembrie 2008 00:00

Dominaţi net în ultimele minute ale meciului de la Torshavn, “tricolorii” au obţinut trei puncte chinuite şi au evitat cu greu o ruşine istorică în Feroe

Unsprezece indivizi în tricouri albe formează echipa feroe­ză. Sînt înalţi, bine făcuţi, dar unora li se vede burtica prin tricou. Şi ce dacă? Se aşază temei­nic pe teren şi trec la muncă. Min­gea? Nu le trebuie, ei doar aleargă pentru a crea aglo­me­ra­ţie. Sistem de joc, aşezare tacti­că? Nici gînd! Indicaţia vine simplu: “Grupa­r­ea şi respingeţi tot în faţă!”. Pro­babil că mulţi dintre componenţii “naţionalei” feroeze nici nu ştiu cum arată careul advers, ;) dar îl cunosc centimetru cu centi­me­tru pe cel propriu! Pe al adver­sarului au timp să-l studieze destul în restul de 45 de minute rămase, cînd schimbă porţile. Ce caută Lobonţ în poartă pe frigul ăsta? Ar putea sta bine mersi şi la hotel!

Pe ei! Şi ce dacă?
Ai noştri confiscă mingea, o plimbă, dar în zadar. Unde e unul în galben, sînt trei în alb! Cum naiba să-i eviţi? Niculae se zbate, dă din coate, dar are adversari pe măsură. Portarul, un profesor respectat, e şi el pe fază, cînd studenţii din faţa lui cedează. Timpul trece, noi atacăm, ei se apără. “Săgeată” e aproape de gol, dar, din senin, pe linia porţii, mai apare un fotbalist în alb. Îi numărăm! Cîţi sînt? Tot 11! Dar de unde o fi apărut ăsta tocmai în propria poartă! E 0-0 la pauză, feroezii beau un ceai şi rîd cu poftă. Deja e un rezultat mare pentru ei!

Desene animate cu Ghionea
Start! Începe repriza a doua? Le-o fi dat vreo indicaţie selecţio­ne­rul lor? Da, să termine sănătoşi meciul pentru că de mîine gata distracţia! Trebuie să meargă la muncă! Numai că bietul Borg, noua­­rul acela uşor plinuţ, e gata să-şi piardă pîinea familiei din cauza lui Ghionea. După un duel neutru în jumătatea de teren a gaz­delor, stelistul îi aplică un cot de maestru atacantului nordic, pe care-l dărîmă pe gazon. Cu preţul unei eliminări stupide, ruptă din desene animate!

Salvatorul Cociş
Era abia începutul mitanului se­cund şi “tricolorii” trebuiau să evi­te ruşinea unui rezultat nefavo­ra­bil cu un om mai puţin pe teren. Iar eliberarea va veni, în fine, în minutul 59: Cociş, omul care nu mai marcase de doi ani pentru “naţi­o­na­lă”, a primit o pasă la marginea careului, a pivotat printre doi fundaşi şi a tras apoi cu stîngul la firul ierbii, :D făcînd inutil plon­jonul disperat al lui Mikkelsen.

Lobby, eşti erou!
Golul n-a schimbat însă nimic esenţial în registrul partidei: domi­nare cvasitotală, dar confuză, a oaspeţilor, apărare pe patru linii pentru feroezi, care au încercat, totuşi, două-trei forţări timide pe atac. Suficient însă să-i provoace sudori lui Piţurcă şi să-l inspire spre o schimbare de menţinere a rezul­ta­tului: iese regista Aliuţă, intră stoperul Moţi! Mutare reuşită, căci victoria va fi fost salvată în special într-un final cu emoţii incredibile, cînd gazdele au presat curajos în ultimele 4-5 minute. Iar Lobby ne-a salvat eroic la un şut al lui Flotum, venit după o pasă “genială” sem­nată Goian. Bogdane, ai crescut un pic în ochii românilor după parada admirabilă de la Torshavn!

Încălzire cu fanfară
“Tricolorii” au avut parte de o surpriză la ieşirea pe teren. Cei 11 titulari s-au încălzit pe muzica unei fanfare, care a cîntat neîntrerupt cîntece feroeze. :) Jucătorii au părut surprinşi de primire, dar a fost nevoie ca să ridice vocea pentru a se putea auzi. Fanfara a fost şi cea care a intonat imnurile celor două echipe.

Boldici la conducere
Şedinţa de încălzire a fost condusă de antrenorul cu portarii, Gabi Boldici, şi de preparatorul fizic Marian Lupu. În tot acest timp, Victor Piţurcă şi secundul Iovan au stat rezemaţi de banca de rezerve, urmărind încălzirea “tricolorilor”. De altfel, cu o zi înainte de meci, la antrenamentul oficial, Piţurcă nu s-a implicat aproape deloc, lăsînd totul în seama lui Iovan.

Rădoi suspect de ruptură
Mirel Rădoi a fost schimbat cu Ghionea după doar 17 minute, din cauza unor probleme serioase la coapsa dreaptă. Căpitanul Stelei s-a prezentat la reunirea lotului în pragul unei rupturi musculare, dar a putut evolua cu Lituania datorită tratamentului la care a fost supus. Rădoi a fost folosit ca fundaş central deoarece Tamaş a acuzat o accidentare la glezna dreaptă.

“Ce mă interesează cu cine vorbeşte Sandu la telefon, poate să fie şi Capello?!”
VICTOR PIŢURCĂ, selecţioner România

“Jurnaliştii i-au pro vocat pe jucători, de-aia au aruncat cu pietre”

Ghionea eliminat pentru lovire cu cotul!
În minutul 49, “naţionala” a rămas în 10. Stelistul Sorin Ghionea, deşi cîştigase duelul cu Borg, care a în­cer­cat să-l şicaneze, i-a aplicat aces­tuia şi un cot în figură, cu braţul stîng. :O Atît de evidentă a fost lovitura că, în ciuda faptului că ar­bitrul nu era foarte aproape de fază, a observat infracţiunea şi l-a elimi­nat pe fundaşul “tricolorilor”. De pe banca de rezerve, Victor Piţurcă privea consternat spre elevul său. Ghionea va pierde cel puţin următorul joc din grupă, cel cu Franţa.

Cascadorii rîsului :)
Minutele de prelungiri ale partidei de aseară au surprins un moment amuzant. Aflat la marginea terenului pentru a intra în joc, feroezul Eliasen a fost oprit de către arbitrul de rezervă pe motiv că acesta purta apărătorile peste jambiere! După ce jucătorul a remediat problema, el a primit acceptul celui de-al patrulea oficial să pătrundă pe gazon pentru ultimele faze ale partidei.

“Nu cred că se retrage”
Victor Piţurcă a comentat şi zvonul retragerii lui Mutu de la echipa naţională atît timp cît el este selecţioner: “Cu Mutu nu am discutat şi nu cred aşa ceva. Nu văd nici un motiv pentru care ar fi luat această hotărîre. Dacă un jucător nu ar vrea să mai lucreze cu mine, asta e situaţia. Cred însă că e doar o informaţie venită să creeze atmosferă negativă la lot”, a precizat Piţurcă.

Stadion gol
La partida de aseară au asistat doar 300 de spectatori. Cel puţin jumătate dintre aceştia au fost români, ei luînd loc la tribuna oficială. :O Un grup din cinci fani veniţi din ţară s-a instalat la tribuna a doua. Deşi organizatorii sperau ca măcar 1.500 de suporteri să vină la meci, arena a fost aproape pustie. De altfel, în timpul intonării imnului s-a putut auzi cum ai noştri au fredonat. La meci a asistat şi Gheorghiţă Geolgău, fost antrenor în Feroe.

Stadion gol

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute
Tenis

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring