FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - DINAMO KIEV

FOTO şi VIDEO Steaua - Dinamo Kiev 2-0 » Roş-albaştrii s-au impus clar în faţa vicecampioanei Ucrainei

Articol de GSP - Publicat luni, 21 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat luni, 21 ianuarie 2013 22:29

După o înfrîngere cu Celtic (1-2) şi un egal cu FC Basel (1-1) pentru Steaua a urmat şi o victorie.

Elevii lui Laurenţiu Reghecampf au jucat foarte bine în această seară şi au învins Dinamo Kiev, scor 2-0. Scorul pauzei a fost stabilit de Raul Rusescu, cel care a înscris un gol superb de la marginea careului.

În cea de-a doua repriză, Reghecampf a testat mai mulţi jucători, însă tot Steaua a fost echipa mai periculoasă şi chiar a mai reuşit să înscrie încă o dată, prin Tănase.

Următoarea partidă a Stelei va fi Miercuri, cu Ferencvaros, care a remizat astăzi cu FC Basel, scor 2-2. Cîştigătoarea dintre cele două îşi va adjudeca trofeul miniturneului din Marbella.

Vezi aici VIDEO golul lui Rusescu!

Vezi aici VIDEO golul lui Tănase!

Echipe de start:

STEAUA: Cojocaru - Prepeliţă, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Rusescu, Chipciu - Nikolic

Rezerve: Stanca, D. Bratu, L. Filip, M. Costea, Tănase, Pîrvulescu, Puşcaş, Năstăsie, Rocha, Nikolic, Roşu

Dinamo Kiev: Shovkovskiy - Taiwo, Khacheridi, Vida, Lyulka - Harmash, Veloso - Hemeha, Kranjcar, Gusev - Kravets

Rezerve: Koval, Boyko, Selin, Bohush, Danilo Silva, Vukojević, Admir Mehmedi, Haruna, Tsurikov, Bezus, Yarmolenko, Hlebas

Iată şi celelalte rezultate ale Stelei în stagiul din Spania:

Steaua - Celtic 1-2 Detalii AICI
Steaua - FC Basel 1-1 Detalii AICI

***

min. 90: FLUIER FINAL!

min. 85: Puşkaş intră în locul lui Bourceanu

min. 84: Ucrainenii trimit o mingea în bară şi deşi aveau doi oameni în faţa porţii, aceştia nu au putut împinge mingea în plasă.

min. 83: Adi Rocha a fost găsit liber în centrul careului, însă reluarea acestuia cu capul a trecut puţin pe lîngă poartă

min. 76: Năstăsie a intrat în locul lui Rusescu

min. 75: Latovlevici iese, intră Pîrvulescu, iar Chipciu îi lasă locul lui Lupu

min. 72: Szukala a ieşit, în locul său a intrat Doru Bratu

min. 67: Haruna şutează de la marginea careului, mingea trece pe lîngă poarta lui Stanca

min. 65: GOL STEAUA! Cristi Tănase a a scăpat de sub marcaj şi a înscris. Suporterii Stelei au pornit petrecerea în tribune.

min. 63: Dinamo Kiev a înscris, dar Mehmedi se afla în ofsaid şi golul a fost anulat.

min. 62: Şut al lui Taiwo, reţinut în siguranţă de Stanca.

min. 61: Iese Pintilii, intră Filip. A ieşit şi Cojocaru, în locul său a intrat Stanca.

min. 55: Nici o ocazie importantă în cea de-a doua repriză. Ucrainenii au schimbat aproape toată echipa

min. 47: Tănase i-a luat locul lui Adi Popa, iar Rocha lui Nikolici

min. 46: A început repriza secundă!

min. 45: PAUZĂ!

min. 44: Deşi joacă cu prima echipă, Dinamo Kiev nu a ameninţat pînă acum poarta Stelei. Roş-albaştrii s-au apărat foarte bine

min. 40: În continuare Steaua este echipa care controlează partida. Elevii lui Laurenţiu Reghecampf pasează foarte bine şi ajung destul de repede în preajma careului.

min. 32: GOL STEAUA! Rusescu şutează de la marginea careului, mingea ajunge direct în vinclu. Atacantul Stelei a avut o execuţie superbă.

min. 25: Voleu al lui Rusescu de la 14 metri, dar mingea nu a avut destulă forţă încît să îl învingă pe Shovkovskiy

min. 19: Nici o ocazie importantă la cele două porţi. Steaua presează, dar încă nu reuşeşte să fie periculoasă.

min. 12: Adi Popa este servit la marginea careului, dar şutul său trece peste poartă

min. 10: Nikolici intră în careu, dar este deposedat de un adversar chiar în momentu în care era pregătit să şuteze.

min. 5: Dinamo Kiev controlează acest început de meci, însă nu şi-au creat nici o ocazie importantă.

min. 1: A început partida!