Articol de - Publicat miercuri, 01 noiembrie 2023 18:37 / Actualizat miercuri, 01 noiembrie 2023 22:16

FCU Craiova a învins, scor 1-0, SCM Zalău (Liga 3), în etapa a doua din grupa C a Cupei României și a acumulat patru puncte. Prima victorie din mandatul lui Giovanni Costantino a fost asigurată de golul reușit de Andrea Padula, în minutul 23.

Cu toate astea, nu toți fanii lui FCU sunt mulțumiți pe deplin. Unii au taxat în mediul online faptul că, în loc să forțeze majorarea avantajului în fața unui adversar din Liga 3, favoriții s-au relaxat după deschiderea scorului și s-au mulțumit doar să-și adjudece cele trei puncte.

Vizită-surpriză în cantonamentul lui FCU Craiova » Ambasadorul Argentinei în România, întâmpinat de Juan Bauza
FCU Craiova

Suporterii reproșează conducerii tehnice că n-ar fi transmis echipei faptul că o victorie la cel puțin trei goluri diferență le-ar fi consolidat golaverajul și le-ar fi dat posibilitatea juveților să aibă și varianta egalului în ultimul meci din grupă, cu FCSB, în lupta pentru calificarea în sferturile de finale.

„Cineva din clubul ăsta profesionist știa că trebuie să câștigăm cu un avantaj de minim 3 goluri pentru a avea șansa egalului în meciul cu FCSB? Întreb să înțeleg și eu de ce trăgeam de timp din minutul 30”, a comentat un suporter pe pagina de Facebook a clubului.

Fanii lui FCU Craiova, furioși și după victorie! Rezultatul cu Zalău îi poate elimina din Cupă: „Nu știa nimeni!?”
Fanii echipei FCU Craiova și-au exprimat nemulțumirea pe paginea de Facebook a clubului pentru victoria la limită obținută la Zalău

În ecuația calificării mai pot intra Dinamo sau FC Bihor, echipe care se întâlnesc vineri.

În sferturi se califică primele două echipe clasate din cele patru grupe.

Clasamentul grupei C arată astfel:

Mai sunt de jucat: FC Bihor - Dinamo (vineri, 3 noiembrie); FCU Craiova - FCSB, Dinamo - Oțelul, SCM Zalău- FC Bihor (toate 6 decembrie)

Criteriile de departajare din grupele Cupei României sunt:

• Numărul mai mare de puncte obținute în jocurile directe disputate între echipele aflate la egalitate de puncte
  • Golaverajul mai bun în jocurile directe
  • Numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe
  • Golaverajul general mai bun (diferența între golurile marcate și primite în toate jocurile)