Articol de - Publicat joi, 02 noiembrie 2023 19:27 / Actualizat joi, 02 noiembrie 2023 23:21

Săptămâna aceasta s-a disputat a doua rundă din faza grupelor Cupei României Betano, după ce prima etapă a avut loc în septembrie. Gloria Buzău a produs surpriza zilei de joi în Cupă. Divizionara secundă a învins-o pe Farul Constanța, scor 1-0, după o prestație extrem de modestă a campioanei României. Constănțenii au părăsit competiția. Mai jos, toate rezultatele din această etapă.

S-au jucat joi:

Cu multiple rezerve în echipa de start, campioana României s-a prezentat lamentabil la Buzău. Farul aproape că n-a contat în Crâng, iar marile oportunități le-au aparținut gazdelor. Fotbaliștii „Regelui” s-au întrecut în greșeli personale, spre exasperarea lui Hagi, un car de nervi tot meciul.

Buzoienii au ratat ocazie după ocazie în repriza secundă, iar golul a picat până la urmă în poarta lui Buzbuchi, la șutul splendid al lui Valentin Dumitrache, un puști împrumutat de Hagi la Buzău.

Hagi, eliminat de propriul fotbalist » Farul a arătat îngrozitor cu Gloria Buzău și e OUT din Cupa României
Buzău - Farul 1-0

FINAL » Gloria Buzău - Farul 1-0

• A marcat: V. Dumitrache '86
  • FINAL de meci. Oaspeții nu reușesc să găsească drumul spre poartă, iar partida se încheie cu victoria Gloriei.
  • min.86: GOL Gloria Buzău! Gazdele „sparg gheața” pe final de meci! Valentin Dumitrache a plecat din bandă, și-a făcut mingea spre interior și a șutat printr-un șut plasat, de la marginea careului, la care Buzbuchi n-a putut interveni. Pe bancă, Gică Hagi a rămas împietrit.
  • min.75: Ratare uluitoare a gazdelor, Izata, din doi metri, trimite mult peste poarta părăsită de Buzbuchi. Cea mai mare ocazie a partidei!
  • min.67: Greșeală inexplicabilă a lui Buzbuchi, însă Andreas Mihaiu nu profită și irosește o situație promițătoare.
  • min.58: Hagi aruncă în luptă noi nume interesante din propria pepinieră. Se pregătesc să intre pe teren Luca Băsceanu și Ionuț Cercel. Pe lângă cei doi, în garnitura Farului intră și Gustavo Marins și Dussaut. Sunt, în total, patru modificări în echipa campioanei.
  • min.48: Marko Pervan, aproape de un gol de senzație. Șutul său din lovitură liberă de la peste 30 de metri e respins în lateral de Buzbuchi.
  • min.46: A început partea secundă!
Hagi, reacție nervoasă la meciul din Cupă » Ce s-a întâmplat la banca Farului
GLORIA BUZĂU - FARUL
  • Pauză în Crângul Buzăului. Gloria și Farul se află la egalitate, scor 0-0.
  • min.45: Prima repriză este prelungită cu două minute adiționale.
  • min.39: Hagi e îngrijorat de jocul echipei sale și urlă în permanență la elevii săi: „Mișcă-te, bă, n-auzi?!”, a strigat managerul campioanei în direcția unui elev.
  • min.31: Andrei Prepeliță, antrenorul gazdelor, protestează la o decizie a „centralului” și vede cartonașul galben.
  • min:27: Ce ocazie pentru buzoieni! Ex-dinamovistul Andreas Mihaiu a lovit bara la o fază periculoasă a trupei lui Prepeliță. Ultimele minute i-au aparținut Gloriei, care a pus presiune pe rezervele lui Hagi.
Gloria Buzău - Farul / Sursă foto: Cezar Titor (GSP.ro)
+6 FOTO
  • min.25: Hagi își continuă „recitalul”. Acum, e rândul lui Dănuleasa să fie luat în colimator: „Deschide, deschide!”
  • min.21: Greșeală copilărească în apărarea „marinarilor”, mingea ajunge la Dominik Radic, care finalizează dezamăgitor, multe peste poarta lui Buzbuchi. Pulblicul și-a pus mâinile în cap, uluit de modul în care croatul a gestionat faza.
  • min.5: Hagi e ca un „leu” pe bancă încă din primele minute ale partidei. „Regele” strigă de zor în direcția fundașului stânga Sîrbu: „Joac-o, bă!”
  • min.1: A început partida de la Buzău!
  • Aproximativ 2.500 de spectatori se află în „Crâng” la ora meciului, transmite reporterul GSP aflat la stadion. La îndemnuruile crainicului, Gică Hagi, antrenorul oaspeților, a fost aplaudat la scenă deschisă cu câteva minute înainte de start.

Echipele de start:

• Gloria Buzău: Greab - Ferraresso, Witkorski, Dobrosavlevici, Sălceanu - Trebotic, Pervan, Angelov - Mihaiu, Golan, Dominik
    Rezerve: Horeboiu, Pashov, Dumitrache, Patapis, Pîrvulescu, Nadolu, Tănasa, Diogo Marques, Brîncoveanu, Trebotic
    Antrenor: Andrei Prepeliță

• Farul Constanța: Buzbuchi - Grosu, Queiros, Danuleasca, Sîrbu - Banu, Popescu, Doicaru - Nascimento, Sali, Rivaldinho
    Rezerve: Aioani, Dussaut, Gustavo, Borgnino, Birzu, Cercel, Basceanu, Cocoș, Stoian
    Antrenor: Gheorghe Hagi

FINAL » CSM Alexandria - FC Botoșani 2-1

• Au marcat: Gâdea 49, Sîrbu 90+3 / Șeroni 21 - pen

Prăbușită în campionat, FC Botoșani a deschis scorul la jumătatea primului act, când Miroslav Ilicic a obținut o lovitură de pedeapsă. Colegii l-au lăsat pe Șeroni să execute, iar stoperul n-a dezamăgit: șut cu stângul, în plasa laterală, Balauru a fost aproape.

La al doilea sezon consecutiv în grupele Cupei, CSM Alexandria a început tare actul secund. După o combinație cu Mogoș și Tugman, Adrian Gâdea s-a distrat cu fundașii moldovenilor și a egalat, găsind inspirat colțul lung.

Gazdele au continuat să preseze și au dat lovitura pe final, „cap” decisiv Eduard Sîrbu în prelungiri.

CSM Alexandria obține primele puncte din grupa B, FC Botoșani e ca și eliminată.

• Final de meci
  • min. 90+3: GOL CSM Alexandria! În prelungiri, Sîrbu dă lovitura. A marcat cu o lovitură de cap, din 6 metri, după o acțiune prelungită de atac.
  • min. 49: GOL CSM Alexandria! Mihai Gâdea înscrie cu un șut de la 13 metri, la colțul lung.
  • min. 21: GOL FC Botoșani! Alin Șeroni deschide scorul, din penalty.

Antrenor: Dan Alexa

Campioana Farul Constanța va juca în deplasare cu ocupanta locului 5 din Liga a doua, Gloria Buzău. Meciul vedetă al serii este derby-ul local al Clujului, unde Universitatea, ocupanta locului 8, va primi vizita lui CFR, ocupanta locului secund în Superligă.

Vineri se joacă:

• FC Bihor (L3) - Dinamo, 20:30, Prima Sport 1, Digi Sport 1

Miercuri s-au jucat:

• SCM Zalău (L3) – FCU Craiova 0-1
  • Progresul Pecica (L3) – Hermannstadt 0-6
  • CS Tunari (L2) – FC Voluntari 1-1
  • UTA Arad – Universitatea Craiova 0-1 (detalii AICI)
  • CSA Steaua (L2) – Rapid 0-0 (detalii AICI)

FINAL » SCM Zalău - FCU Craiova 0-1

FCU Craiova s-a impus la Zalău, pe terenul echipei de Liga 3 din oraș, și le-a egalat pe Oțelul și FCSB ca număr de puncte în grupa C a Cupei României, 4.

Oltenii au folosit o garnitură aproape de cea standard, cu nume precum Sidibe, Chițu, Lacroix și Compagnucci în primul „11”, însă au reușit să puncteze o singură dată, prin fundașul dreapta Andrea Padula. Acesta a înscris în minutul 23, „șiret” la firul ierbii după o pasă de la Sekou Sidibe. FCU Craiova are acum 4 puncte și o va înfrunta în ultima rundă pe FCSB pe teren propriu. SCM Zalău este eliminată, zero puncte după primele două etape.

• Ora 13:47 - Pauză la Zalău, 1-0 în favoarea craiovenilor.
  • min. 23: GOL FCU CRAIOVA! A înscris fundașul dreapta Andrea Padula, „șiret” la firul ierbii după o pasă de la Sekou Sidibe.
  • Ora 13:01 - A început meciul de la Zalău.

• SCM ZALĂU: B. Miron - Sălăjan, Bodaru, Porumb, Zimța, Mare, Negrean, Fl. Pop, Culba, R. Cristea, Nikolic
    Rezerve: R. Stanciu, Călugher, Kascelas, Molnar, Sg. Pop, Bora, Pătraș
    Antrenor: Cristian Lupuț

• FCU CRAIOVA (4-2-3-1): R. Popa - Padula, Lacroix, Compagnucci, Mascarenhas - Van Durmen, Asamoah - Sidibe, Chițu (cpt.), Jibril - Blănuță
    Rezerve: Mogoșanu - Diamantis, Buta, Vl. Pop, Negru, Dr. Albu, Zanfir, Ilie, Blidar
    Antrenor: Giovanni Costantino

FINAL » Progresul Pecica - Hermannstadt 0-5

Hermannstadt și-a respectat statutul. Formația din Superligă a făcut scorul zilei, câștigând cu 6-0 meciul cu Progresul Pecica. Trupa lui Marius Măldărășanu a punctat de câte trei ori în fiecare repriză, dominând autoritar meciul.

• min. 76: GOL Hermannstadt! Gabi Iancu punctează cu un șut de la 15 metri
  • min. 68: GOL Hermannstadt! Oroian marchează cu un șut de la 17 metri
  • min. 51: GOL Hermannstadt! Neguț majorează scorul, din penalty
  • min. 45: GOL Hermannstadt! Fonseca marchează cu un voleu, de la 12 metri, după o lovitură liberă.

Antrenor: Marius Măldărășanu
Oțelul o egalează pe FCSB în prelungiri, dar urmează scandalul » Fază controversată chiar înaintea golului decisiv! Clasamentul ACUM
Oțelul - FCSB 1-1

În Grupa A, Petrolul a câștigat cu Chindia, scor 2-0, în grupele Cupei României. În urma acestui rezultat, Sepsi, deținătoarea trofeului, este eliminată din competiție. Petrolul și Corvinul au câte 6 puncte, Sepsi are doar unul, după două etape. Astfel, cu un meci rămas, la Ploiești, covăsnenii nu mai au șanse să se califice în fazele eliminatorii. Sepsi a câștigat ultimele două ediții ale Cupei României.

În grupa C, Oțelul a remizat acasă cu FCSB, 1-1, într-un meci marcat de o eroare mare de arbitraj.

FINAL. Chindia - Petrolul 0-2

Petrolul a avut noroc la Târgoviște, gazdele au avut două bare în prima repriză. Elevii lui Miriuță au controlat teritorial meciul, dar nu au fost inspirați în fața porții. Inspirați au fost cei de la Petrolul, care au deschi scorul prin georgienaul Abuashvili , șut plasat cu stângul la lung, din careu. A marcat pe final și Huja, cu capul, după un corner.

El purta banderola Petrolului, în ceea ce a reprezentat un moment special. Marian, fundaș central, abia a revenit după o accidentare care l-a ținut departe de teren 10 luni.

ECHIPE DE START:

Petrolul: Eșanu – Doua, Garutti, Huja, Radu – Abuashvili, Jeferson, Diomande, Musi – Roman, Petrovic
Rezerve: Gavrilaș, Dumitriu, Pedro, Seto, Mitrov, Rădulescu, Vraciu, Grozav, Omrani
Antrenor: Florin Pârvu

Chindia: Popescu - Romeo, Rutjens, Dinu, Anișorac - Cojocaru, Boțogan, Fedele, Ursu - Matiș, Zivkovic
Antrenor: Vasile Miriuță

FINAL » Corvinul - Sepsi 1-0

Corvinul Hunedoara a produs o mare surpriză astăzi, în primul meci din etapa secundă a grupelor Cupei României Betano.

Cu sprijinul a mii de oameni prezenți pe arena „Michael Klein”, hunedorenii nu doar că au ținut piept unei formații de prima ligă, dar au și dominat-o pe alocuri, fiind echipa mai periculoasă, mai incisivă.

Efortul gazdelor a fost recompensat în minutul 57, când Antoniu Manolache a înscris singurul gol al partidei. Fundașul central s-a înălțat și a înscris cu capul la capătul unei lovituri de la colțul terenului.

Deși Liviu Ciobotariu a început cu un prim „11” apropiat de cel standard și a aruncat în luptă toate numele grele de pe bancă, Sepsi nu a avut tăria de a întoarce scorul. Tot Corvinul a fost mai aproape de gol, îndeosebi în minutul 72, când Marius Lupu a ratat o ocazie colosală!

Cu alte 3 puncte, Corvinul continuă să șocheze fotbalul românesc. Nu doar că este prima în grupa A din Cupă, 6 puncte după două meciuri, dar stă extraordinar și în Liga 2, unde ocupă locul 3 cu 21 de puncte, doar 3 sub Slobozia și Șelimbăr. Din păcate pentru elevii lui Florin Maxim, aceștia nu au drept de promovare în prima ligă, fiind club de drept public.

În schimb, Sepsi, câștigătoarea Cupei în precedentele două sezoane, a fost eliminată ca urmare a rezultatului înregistrat câteva ore mai târziu, Chindia - Petrolul 0-2.

Corvinul - Sepsi 1-0

• Ora 16:56 - Final de meci.
  • min. 90+5: încă o ocazie uriașă! Hergheligiu este blocat de Niczuly.
  • min. 72: Corvinul răspunde prin Lupu, care ratează o ocazie URIAȘĂ, ratând ținta de puțin cu un voleu din câțiva metri.
  • min. 69: Lefter scoate senzațional lovitura liberă a lui Aganovic, care se îndrepta spre vinclu.
  • min. 57: GOL CORVINUL! Antoniu Manolache se înalță și reia cu capul după un corner executat din partea dreaptă.
  • Ora 16:02 - A început partea a doua.

• Ora 15:46 - Pauză la Hunedoara. Corvinul a fost echipa mai periculoasă în prima parte a meciului.
  • min. 14: Liviu Ciobotariu l-a înlocuit pe Cosmin Matei cu Sherif Kallaku. Este posibil ca Matei să fi fost sâcâit de probleme medicale, deși nu șchiopăta la ieșirea de pe teren.
  • min. 9: ce ocazie pentru Corvinul! Lupu scapă singur cu Niczuly, dar șutează slab, iar portarul covăsnenilor respinge în corner.

Cupa României e live pe GSP.ro. Programul complet al grupelor

Grupa A: Sepsi, Petrolul, Chindia, Hermannstadt, Corvinul Hunedoara, Progresul Pecica

Grupa B: Rapid, CFR Cluj, U Cluj, FC Botoșani, CSA Steaua, CSM Alexandria

Grupa C: FCU Craiova, FCSB, Oțelul, Dinamo, SCM Zalău, FC Bihor Oradea

Grupa D: Farul, Universitatea Craiova, UTA, FC Voluntari, Gloria Buzău, CS Tunari

Cupa României 2023-2024: sistem de desfășurare

• După faza play-off-ului s-a trecut la grupe, unde au intrat cele 16 echipe câștigătoare în play-off și primele 8 formații din sezonul anterior al Ligii 1.
  • Cele 24 de echipe au fost împărțite în 3 urne valorice și repartizate după aceea în 4 grupe de câte 6 echipe.
  • Toate echipele vor juca un meci cu o echipă din urna 1, un meci cu o echipă din urna 2 și un meci cu o echipă din urna 3.
  • Primele două echipe din fiecare grupă merg în faza sferturilor de finală.
  • Echipele câștigătoare de grupă vor juca meciurile pe teren propriu.

VIDEO Cupa României » Match Preview U Cluj - CFR Cluj

Înainte de CSA Steaua - Rapid, Oprița a anunțat că pleacă: „Le las lor echipa, să facă mai bine ca mine”
CSA STEAUA
Coadă în Giulești pentru bilete la meciul Rapidului cu CSA din Cupa României: „Pentru rapidișți Steaua e în Liga a 2-a! FCSB e o echipă nouă, fără siglă și stadion”