FOTBAL  »  Superliga  »  INVESTIȚIE

Azi s-a aprobat investiția! Câți bani vin de la Primărie pentru Poli Iași

Articol de - Publicat miercuri, 10 iunie 2020 13:23

Întrunit astăzi într-o ședință extraordinară, Consiliul Local Iași a aprobat, cu o singură abţinere, proiectul de finanţare al Politehnicii Iași cu 1.116.748 de lei, aproximativ 230.000 de euro.

Cu acești bani, echipa pregătită de Mircea Rednic va plăti salariile tuturor angajaţilor pentru perioada 15 mai – 15 iunie și va achita o bună parte din facturile pentru funcţionarea clubului. Președintele lui Poli, Ciprian Paraschiv, solicitase iniţial 1,5 milioane lei, însă o parte din cheltuieli au fost considerate neeligibile.

1,5 milioane euro sunt datoriile actuale ale echipei de fotbal Politehnica. Va mai primi în acest an 2,2 milioane lei de la CL Iași, prin intermediul Academiei de Juniori. Clubul ieșean a solicitat finanțare și de la Consiliul Judeţean Iași, însă nu a primit un răspuns pozitiv. Ramurile extrafotbal ieșene, de la CS Politehnica, nu vor primi fonduri de la CL deoarece clubul a acționat în instanță Primăria Iași.
 

1,5 milioane eurosunt datoriile actuale ale echipei de fotbal Politehnica.

FOTO. Imagini de la antrenamentul lui Poli Iași

+10 FOTO

VIDEO. Blat din Liga 3, povestit de Ciprian Paraschiv, președintele Politehnicii Iași

Citește mai multe știri din Liga 1:

ANALIZĂ GSP: Dinamo, Poli Iaşi şi Hermannstadt sunt cele mai expuse echipe din play-out! Toate detaliile înainte de reluarea sezonului

Habibou, metodă inedită pentru a sparge ghinionul

Citește și:
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
Special
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
Bun prieten cu Lucescu, Gigi Becali comentează cumpăna selecționerului: „Nu știați?”
Nationala
Bun prieten cu Lucescu, Gigi Becali comentează cumpăna selecționerului: „Nu știați?”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 i-a furat inima antrenoarei-patroană din România
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 i-a furat inima antrenoarei-patroană din România
Intră la negocieri pentru numirea lui Olăroiu pe banca tehnică
Campionate
Intră la negocieri pentru numirea lui Olăroiu pe banca tehnică
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Profit.ro
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (1)
babacloanta
babacloanta  •  10 Iunie 2020, 15:16

domnu geambasu stie d eacest articol ?parca il interesa investitiile si implicarea psd la echipe..spunea de unu cu mustata ccare nu a fost niciodata in psd dar il asocia numai sa cada in derizoriu Dinamo ..dece poli iasi sa primeasca bani d ela primarii de la politic si Dinamo Fcsb ,rAPID ,CRAIOVA sa nu poata primi ?geambasu tot geambas ??=geambaș sm [At: NECULCE, LET. II, 249/1 / V: geambăș, jam~, (înv) ~baz / A și: geambaș / Pl: ~i / E: tc ğambaz] (Mun; Mol) 1 (Înv) Intrigant. 2 (Înv) Hoț. o parere

Vezi toate comentariile (1)
Comentează