FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FCSB 1-3

FOTO Cojocaru a făcut praf Botoșani - FCSB! Verdictele lui Crăciunescu: două penalty-uri neacordate, unul dictat greșit + două faze de „roșu”

Fostul mare arbitru internațional Ion Crăciunescu a analizat fazele controversate de arbitraj din partida FC Botoșani - FCSB 1-3. +12   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 06 mai 2021 23:00 / Actualizat joi, 06 mai 2021 23:10

Concluziile lui Crăciunescu, după analiza efectuată în cadrul emisiunii „Fotbal Club” de la Digi Sport 1: FC Botoșani a fost văduvită de două penalty-uri, în vreme ce FCSB a primit gratuit un „11 metri”, cel de-al doilea. De asemenea, moldovenii au fost iertați de două eliminări după două faze la limită, judecate în favoarea lor.

1. Posibil penalty pentru FCSB înainte de primul gol

Ulrich Meleke, fundașul central al celor de la Botoșani, a avut o intrare bizară în minutul 3, cu talpa sus în careu asupra lui Ovidiu Popescu. „Centralul” Adrian Cojocaru a lăsat jocul să continue.

• Ion Crăciunescu: „E o contră doar, eu n-aș fi dat penalty aici”

2. Primul penalty primit de FCSB: „roșu” sau nu?

Christopher Braun l-a faultat în careu pe Darius Olaru, la 10 metri de poartă, pe linia de tușă a careului. Penalty evident, Cojocaru i-a arătat „galben” germanului.

• Ion Crăciunescu: „Nu e doar o imprudență, ci și o talpă. Putea să primească și cartonaș roșu jucătorul lui Botoșani aici”

3. Al doilea „galben” pentru Meleke?

În minutul 39, Buziuc a scăpat spre poarta moldovenilor, însă a fost oprit de același Meleke. Cojocaru nu a dictat nici măcar fault.

• Ion Crăciunescu: „E fault clar, însă pentru al doilea „galben”... eu sunt mai exigent. Cert e că nu aș fi contrazis arbitrul dacă dădea galben. Problema mare e că n-a dat nici lovitură liberă”
Gigi Becali, conflict cu Ion Crăciunescu în direct: „Ne-ai umplut de arbitraj” / „Hai ceau!”
FC BOTOȘANI - FCSB 1-3

4. Lovitură de la 11 metri pentru FC Botoșani

În minutul 51, Mihai Roman a cerut penalty după un duel cu Crețu, însă a primit cartonaș galben pentru simulare.

• Ion Crăciunescu: „E penalty clar! Îi împiedică alergarea!”

5. Încă o lovitură de pedeapsă pentru FC Botoșani

În minutul 66, Radunovic îl calcă în careu pe Chindriș, la o fază fixă. „Centralul” lasă din nou jocul liber.

• Ion Crăciunescu: „Îl calcă. Este o neglijență, a făcut-o din neatenție, e penalty!”

6. Penalty gratuit pentru FCSB

Darius Olaru a obținut gratuit un penalty în minutul 72. A pătruns în viteză maximă în careu, într-un duel umăr la umăr cu Braun. Chindriș a încercat inițial să intervină din cealaltă direcție, spre interior, a întins piciorul în fața mijlocașului de la FCSB, apoi l-a retras rapid. Olaru a căutat contactul, s-a agățat și a căzut în careu. „Centralul” Adrian Cojocaru a dictat penalty.

• Ion Crăciunescu: „Dacă vrei să dai ceva, dă fault în atac! Cum să dai penalty aici?!”

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din FC Botoșani - FCSB

+8 FOTO

FC BOTOȘANI - FCSB. „Dacă vedeam meciul ăsta pe vremea lui Pădureanu, nu scăpa de eticheta de blat!” » Prima repriză, disecată la GSP Live

Croiți să facă penalty-uri în debut de meci » Două momente greu de explicat în Botoșani - FCSB

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”