FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - VIITORUL 3-1

CFR CLUJ - VIITORUL 3-1 // Campioana României a fost sancționată de Comisia de Disciplină după victoria de luni

FOTO: Facebook @CFR Cluj
FOTO: Facebook @CFR Cluj

Articol de GSP - Publicat marti, 30 aprilie 2019 16:06

CFR Cluj a fost sancționată cu plata unei amenzi de 5.000 de lei de Comisia de Disciplină din cauza comportamentului avut de fani la victoria cu Viitorul, scor 3-1. 

Din motivarea postată pe site-ul LPF reiese că suporterii gazdelor au fost găsiți vinovați pentru „afişarea de inscripţii rasiste, xenofobe şi jignitoare, scandarea de cuvinte/expresii jignitoare şi obscene ori emiterea de sunete în scop jignitor”.

Toate deciziile luate astăzi la Comisia de Disciplină

„1. FC CFR 1907 Cluj vs. FC Viitorul Constanța – Comportare suporteri – În baza art. 82.1. cu 3 b, raportat la art. 83.2.c și 54.2.6 din RD, se sancționează clubul FC CFR 1907 Cluj cu o penalitate sportivă de 5.000 lei.

2. Popovici Sergiu vs. CS Gaz Metan Mediaș – Neexecutare Hotărâre Comisia de Recurs – Se respinge acțiunea ca prematur introdusă.

3. FC Botoșani vs. CSM Poli Iași – Eliminare – În baza art. 63.1.b, coroborat cu 63.2.4.a și 2.5 din RD, se sancționează jucătorul Holzmann Marcel (FC Botoșani) cu suspendare pentru trei jocuri și o penalitate sportivă de 5.000 lei.

4. AFC Dunărea 2005 Călărași vs. FC Hermannstadt – Incidente spectatori – În baza art. 12, 14 bis și 15 din RD, coroborat cu art. 58.1.q din ROAF, se sancționează clubul AFC Dunărea 2005 Călărași cu o penalitate sportivă de 2.500 lei; În baza art. 82.2. și 3 b, raportat la art. 83.2.C și 54.2 și 6 din RD, se sancționează clubul FC Hermannstadt cu o penalitate sportivă de 5.000 lei”, se arată în comunicatul emis de FRF.ro.

Vezi și: 

CFR CLUJ - VIITORUL 3-1 // UPDATE Cristi Balaj, derapaj la adresa lui Adrian Porumboiu: „Era sub influența a ce rezulta din melasa folosită de cei de la Extensiv”

Citește și:
Primele imagini: noua Dacia Evader a fost surprinsă astăzi pe stradă!
Noutati auto
Primele imagini: noua Dacia Evader a fost surprinsă astăzi pe stradă!
Președintele Nicușor Dan a dezvăluit de ce nu a mers la catafalcul lui Mircea Lucescu
Superliga
Președintele Nicușor Dan a dezvăluit de ce nu a mers la catafalcul lui Mircea Lucescu
A semnat Jovo Lukic! S-au mișcat repede, în fața interesului lui Beșiktaș
Superliga
A semnat Jovo Lukic! S-au mișcat repede, în fața interesului lui Beșiktaș
Răzvan Burleanu, întrebat frontal: „De ce nu v-ați dat demisia, ca în Italia?”
Nationala
Răzvan Burleanu, întrebat frontal: „De ce nu v-ați dat demisia, ca în Italia?”
FOTO SPION Noua Dacia electrică, surprinsă în trafic sub camuflaj
Profit.ro
FOTO SPION Noua Dacia electrică, surprinsă în trafic sub camuflaj
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Una dintre cele mai frumoase sportive” din România are o poveste cutremurătoare: „Cum să îmi fie rușine?!”

Ministrul Cătălin Predoiu, decizie istorică: „Vom numi viitorul stadion «Dinamo - Mircea Lucescu»”


Comentarii (3)
sallahaydin
sallahaydin  •  30 Aprilie 2019, 17:16

Comisiile cinstite nu au vazut mesajele scabroase ale țăranilor fc5bisti la meciurile cu Dinamo? Se baga si frecatorii de menta gigisti in seama, de pomană....

rocky2
rocky2  •  30 Aprilie 2019, 18:10

Aceeasi comisie care nu pedepseste niciodata fetizii suporteri fcsb, renumiti pentru rasismul si xenofobismul cunoscut chiar la forurile europene? Iar asta in frunte cu patronul lor infractor!

983732924972315
Soos Vilmos  •  30 Aprilie 2019, 20:16

Astept cu nerabdare ziua cind in Romania va fi interzis sa ia titlul o alta echipa decit stina vesela.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!