FOTBAL  »  Superliga  »  CHARLEROI - DINAMO

Charleroi - Dinamo 6-2 » Dinamo, echipă de Liga 1 în prima repriză, partea a doua, rușinoasă!

Chaleroi - Dinamo // foto: Cristi Preda, GSP +18   FOTO
Chaleroi - Dinamo // foto: Cristi Preda, GSP

Articol de , - Publicat vineri, 12 ianuarie 2024 14:02 / Actualizat vineri, 12 ianuarie 2024 17:10

Dinamo a fost zdrobită de Charleroi, locul 12 din prima ligă belgiană, scor 2-6, în cel de-al doilea amical din Antalya, după o partidă care a avut două reprize diametral opuse. Dinamo a condus cu 2-1 la pauză, dar s-a prăbușit în repriza secundă, primind 4 goluri în 10 minute.

• GSP are 4 reporteri în Antalya: Eduard Apostol, Remus Dinu, Cristian Preda și Ionuț Iordache sunt prezenți pe toată durata cantonamentelor echipelor din Superligă.

Darko Velkovski, singurul transfer al dinamoviștior din această iarnă, a debutat pentru trupa lui Kopic în ultimele 30 de minute. Partida a avut două reprize de câte 60 de minute, așa a fost înțelegerea între cele două cluburi de la început.

Dinamo a condus la pauză

În prima repriză a meciului cu Charleroi, 60 de minute intense, Dinamo a arătat că Zeljko Kopic nu muncește degeaba. „Câinii” au arătat ca o echipă, o formație mai echilibrată, mai atentă la diverse faze, mai periculoasă în atac.

Golurile primei părți au avut semnăturile lui Goncalo Gregorio (minutul 9, din penalty) și Hakim Abdallah ('36). S-a întâmplat în premieră ca ambele vârfuri dinamoviste să înscrie în același meci! Cei doi s-au completat foarte bine și i-au mai înseninat chipul lui Kopic.

În tot acest timp, administratorul special Andrei Nicolescu privea îngândurat telefonul, fiind, cel mai probabil, în așteptarea unor răspunsuri. Zilele trec, iar Dinamo caută să se întărească.

Repriza a doua, de coșmar pentru trupa lui Kopic

Repriza secundă a început extrem de slab pentru dinamoviști. Belgienii au egalat în primul minut după un tontogol, prin Daan Heymans. 3-2 s-a făcut în minutul 65, după o fază lucrată în doi, Benbouali a înscris din interiorul careului.

4 minute mai târziu, belgienii au înscris golul cu numărul 4. Benbouali a înscris din interiorul careului și a făcut „dubla”. Algerianul a realizat hattrick-ul în minutul 71, iar belgienii aveau 5-2. Dinamo a primit 4 goluri în 10 minute!

Nikola Stulic a stabilit scorul final, 6-2, după un șut din interiorul careului în minutul 86, dinamoviștii au acuzat o poziție suspectă de ofsaid.

S-a terminat 6-2 pentru Charleroi, iar Dinamo așteaptă întăririle pentru a spera la evitarea retrogradării. Pe 20 ianuarie are primul meci oficial din 2024, pe terenul Petrolului.

Gloria lui Dinamo a taxat în 3 puncte conducerea clubului: „De-atunci trebuia să se aprindă semnalul de alarmă”
DINAMO

FINAL » Charleroi - Dinamo 6-2

• Au marcat: Guiagon '25; Nikola Stulic '61, '86; Ahmed Nadhir Benbouali '65, '68, '71 / Gregorio '9 (pen.); Abdallah '36

• FINAL de meci. Dinamo pierde la scor al doilea și ultimul amical din Antalya, 2-6, în fața lui Charleroi.
  • min. 117: Același Politic mai încearcă un șut din afara careului, însă peste poartă.
  • min. 113: - Politic a încercat să dea gol de la jumătatea terenului! Portarul ieșit, mingea s-a dus puțin peste.
  • min. 106: - Dennis Politic are o ocazie mare, dar șutează peste poartă din interiorul careului. Hakim Abdallah a creat această fază.
  • min. 102: - Iese Neluț Roșu, accidentat, reintră Hakim Abdallah.
  • În a doua, Dinamo a fost o echipă mediocră de eșalon secund, o trupă bezmetică, pulverizată cu pase simple și rapide, primind practic o manita de goluri.
  • Meciul a fost alcătuit, practic, din două partide! În prima, Dinamo a fost disciplinată, a avut atitudine și a fost eficientă, cam ceea ce visează întreaga suflare dinamovistă.
  • min: 96: - Neluț Roșu acuză o accidentare.
  • Meciul nu s-a încheiat. Partida are două reprize de câte 60 de minute.
  • min. 90: - Răzvan Patriche, Lucas și Irimia sunt înlocuiți de frații Irimia și Darko Velkovski. Nord-macedoneanul debutează pentru Dinamo.
  • Belgienii joacă numai pase scurte și ajung imediat la finalizare.
  • min. 86: - gol Charleroi, 6-2: Nikola Stulic înscrie din nou, tot din interiorul careului, dinamoviștii au acuzat o poziție suspectă de offside.
  • Ricardo Grigore: „Suntem lenți, lenți, lenți!”
  • Kopic criză de nervi pe margine, mai ales la acțiunile de pe partea lui Bordușanu.
  • min. 82: - Intră Gorka Larrucea, iese Christian Ilic, ușor tamponat de adversari.
  • Belgienii zici că au mâncat jăratec, Dinamo e groggy! Psihic, în primul rând, câinii sunt la pământ.
  • min. 78: - Ocazie mare pentru belgieni! Răzvan Began a respins de la vinclu.
  • min. 77: - Iese Goncalo Gregorio și intră Dennis Politic.
  • Dinamo a fost „pulverizată”! 4 goluri în 10 minute primite de trupa lui Zeljko Kopic.
  • min. 75: - Iese Adnan Golubovic, portarul lui Dinamo, și intră Răzvan Began.
  • Florin Stângă, antrenorul secund de la Petrolul, a început să se amuze: „Doamne, ce goluri...Hai să vedem marea mai bine..”
  • Răzvan Patriche îi strigă asistentului: „Arbitre, ai venit la meci? Te rog, hai la meci!”
  • Golurile din ultimele minute au plecat de pe partea lui Antonio Bordușanu.
  • min. 71: - gol Charleroi, 5-2: Benbouali înscrie din fața porții.
  • Dinamo a căzut incredibil! E KO de câteva minute și primește goluri simple, Golubovic a strigat: „Cmon guys, haide, haide”.
  • min. 68: - gol Charleroi, 4-2: Belgienii înscriu prin același Benbouali din careu.
  • min. 65: - gol Charleroi, 3-2: Dinamo mai primește un gol! Benbouali înscrie după o fază lucrată în doi din careu.
  • min. 61: - gol Charleroi, 2-2: Tontogol! Belgienii înscriu după o lovitură de colț. Mingea se lovește de bară, îl lovește pe Lucas în față și intră în plasă.
  • Ora 15:20 - Se face un grătar lângă stadionul unde joacă Dinamo, iar fumul a venit spre teren.
  • Echipa de start Dinamo repriza a doua: Golubovic - Lucas, Patriche (cpt.), Grigore - Moura, Bena, Ilic, Neluț Roșu - Ghezali, Gregorio, Bordușanu
  • Ora 15:19 - A început repriza a doua.
+14 FOTO
  • Ora 15:02 - Pauză în meciul amical. Urmează a doua repriză, tot de 60 de minute.
  • Patriche l-a temperat apoi pe Bani, care l-a faultat tare pe căpitanul lui Charleroi: „Hai. Bani. Bate cuba cu ala si gata!”.
  • min. 55: Cristi Costin a intrat tare și a doborât un adversar. Intrarea a fost pe gustul lui Răzvan Patriche: „Bravo, Costică, dă cu ei de pământ, că ne-au rupt!”.
  • Faptul că au înscris în același meci Goncalo și Abdallah este o premieră! Ei s-au completat foarte bine și i-au mai înseninat chipul lui Kopic.
  • min. 50: Dinamo rămâne în avantaj, din prima parte mai sunt 10 minute.
  • min. 42: spirite inflamate, Goncalo Gregorio și elvețianul Stefan Knezevic au sărit la bataie.
  • min. 36, gol Dinamo, 1-2: combinație frumoasă între Bani, Gregorio și Abdallah. Mingea rămâne la atacantul malgaș, care finalizează cu sânge rece.
  • min. 32: pauză de hidratare, la jumătatea primei reprize. Meciul de astăzi se va juca în două reprize a câte 60 de minute.
  • min. 25, gol Charleroi, 1-1: Amzăr și Bena ies din dispozitiv și lasă spațiu în spatele lor, Guiagon profită, se strecoară și înscrie cu un șut plasat. Patriche i-a reproșat arbitrului asistent că ar fi fost ofsaid, dar golul a fost validat.
  • min. 24: meciul este încins, dinamoviștii se plâng că adversarii intră tare.
  • min. 22: Golubovic scoate șutul lui Mbenza.
  • Antrenorul Zeljko Kopic e ca un leu pe margine, vocal si dând indicații în permanență.
  • min. 13: Alexandru Irimia șutează de la 14-15 metri, moale, pe centru porții, iar portarul reține.
  • min. 9, gol Dinamo, 0-1: Abdallah obține penalty în minutul 8, fiind doborât de un adversar, iar Goncalo Gregorio transformă fără emoții.
  • Ora 14:05 - La meci asistă și reprezentații nemților de la Greifswalder FC, liderul uneia dintre seriile ligii a patra din Germania, echipă cu care Universitatea Craiova a remizat zilele trecute, 1-1.
  • Ora 14:00 - A început meciul.
  • Ora 13:55 - Dani Iglesias urma să fie titular, dar a acuzat dureri la piciorul drept la încălzire, iar locul în formula de start i-a fost luat de Ahmed Bani.
Dani Iglesias, accidentat înainte de Charleroi - Dinamo // foto: GSP
  • Ora 13:50 - La meci asistă și doi oameni de la Petrolul, viitoarea adversară a „câinilor” în campionat. Unul dintre aceștia este Florin Stîngă, noul secund al lui Florin Pîrvu.
  • Echipa de start Dinamo (3-4-3): Golubovic - Lucas, Patriche (cpt.), Bena - Cr. Costin, Bani, Ilic, Amzăr - Al. Irimia, Gregorio, Abdallah
  • Rezerve: Began - Moura, Larrucea, D. Irimia, Politic, Bordușanu, Velkovski, R. Grigore, Homawoo, N. Roșu, Ghezali

• Echipa de start Charleroi: Patron - Knezevic, Van Cleemput, Zorgane, Mbenza, Badji, Bernier, Trebel, Marcq (cpt.), Rogelj, Sylla

Cum s-a descurcat Dinamo în primul amical din Antalya

Partida dintre „câini” și turci a fost una echilibrată, elevii lui Kopic au alternat momentele bune cu greșeli de marcaj. Meciul a fost în pericol să se amâne, din cauza unei ploi torențiale, partida a fost mutată pe un alt teren, tot din același complex.

Meciul a început cu turcii în atac. Golubovic a scos un șut de la 12 metri, apoi echipa din liga secundă a dat lovitura. Pe un contraatac, jucătorii de la Genclerbirligi i-au surprins nepregătiți pe „câini”. Mustapha Yatabare a primit o pasă între fundași și l-a învins pe Golubovic cu un șut la colțul lung, de la 12 metri.

În partea a doua, Kopic a schimbat echipa total. Și, după 5 minute, Dinamo a egalat. Portarul advers a respins un șut al lui Alexandru Irimia, mingea a ajuns la Neluț Roșu, aflat la marginea careului. Acesta a intrat în careu și a șutat la vinclu, de la 14 metri.

Primul test oficial după Antalya, cu Petrolul

Următorul meci oficial al lui Dinamo este programat sâmbătă, 20 ianuarie, la Ploiești, cu Petrolul.

După 21 de etape din sezonul regulat, „câinii” sunt penultimii în Superligă, cu 16 puncte, 7 sub Poli Iași și 8 sub UTA, prima formație de pe locurile care asigură salvarea directă.

Elevii lui Zeljko Kopic au un program complicat în mecurile rămase din sezonul regulat, urmând a le înfrunta pe Rapid, Farul, CFR Cluj și FCU Craiova, printre altele.

VIDEO. Dani Iglesias, despre șansele de salvare ale lui Dinamo: „De ce să fie un miracol?”