FOTBAL  »  Superliga  »  CHIAJNA - CFR CLUJ 2-1

Chiajna - CFR Cluj 2-1 » Dubla lui Cristescu aduce a doua victorie a ilfovenilor

Articol de GSP - Publicat luni, 24 august 2015 22:50

Chiajna a învins CFR Cluj, 2-1, în ultimul meci al etapei a opta din Liga 1.

Chiajna a început mai bine meciul, iar în minutul 18 Marian Cristescu a deschis scorul cu un şut din 12 metri, cu exteriorul. Pînă la pauză, elevii lui Baciu au reuşit să se menţină în avantaj, dar în a doua parte clujenii au jucat mai bine.

Cei de la CFR au pus presiune la poarta lui Matache şi în minutul 74 au reuşit să egaleze, prin Beleck, aflat la primul gol. Atacantul l-a depăşit uşor pe Sîrghi şi a marcat cu un şut de la 10 metri.

Momentele mai bune ale clujenilor s-au terminat în minutul 77, cînd Tînc a văzut al doilea galben şi a fost eliminat.

În minutul 81, Cristescu a ratat şansa de a face dubla după ce portarul Marc a apărat penalty-ul executat de mijlocaş. Cu două minute înainte de final, Cristescu a marcat golul victoriei, cu un şut de la 12 metri, după o acţiune prelungită de atac.

Chiajna a acumulat opt puncte şi urcă pe locul opt, iar CFR coboară pe locul nouă, cu şase puncte.