FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - CLINCENI

CS Universitatea Craiova - Clinceni 0-0 » Oltenii încheie play-off-ul cu o remiză, în ziua în care Atanas Trică a debutat la alb-albaștri

CS Universitatea Craiova - Clinceni, liveTEXT pe GSP.ro FOTO: facebook.com/UCVOficial

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 mai 2021 20:27 / Actualizat miercuri, 26 mai 2021 20:36

CS Universitatea Craiova și Academica Clinceni au remizat, scor 0-0, într-un meci din ultima etapă a play-off-ului. Atanas Trică, nepotul lui Ilie Balaci, a debutat pentru alb-albaștri, fiind trimis pe teren în minutul 88.

Programul complet din play-off

Cu mintea în vacanță după ce și-au adjudecat Cupa României sâmbăta trecută, oltenii au forțat rareori în partida cu Academica, la care au asistat și două mii de spectatori. Iar cele mai mari ocazii le-au aparținut oaspeților, trupa lui Ilie Poenaru continuând să impresioneze și la ultima apariție din acest play-off.

Pigliacelli, învingător în duelul cu Raul Rusescu

Raul Rusescu, atacantul care a încurcat-o pe FCSB din drumul spre titlu, a fost cel mai periculos om din tabăra ilfovenilor. În minutul 16, a fost blocat de Pigliacelli dintr-o poziție ideală. Goalkeeper-ul italian, care termină acest sezon integralist, i-a mai refuzat o dată golul lui Rusescu în repriza secundă, pentru ca mai apoi bara să-i salveze pe olteni.

Alb-albaștrii au avut două situații notabile pe durata reprizei secunde. Prima, în minutul 54, când lovitura de cap a lui Andrei Ivan s-a dus pe lângă poartă. Apoi, Baiaram a finalizat slab din centrul careului.

Atanas Trică a debutat la CS Universitatea Craiova

Cel mai emoționant moment al partidei s-a petrecut în minutul 88, atunci când Atanas Trică, nepotul marelui Ilie Balaci și fiul lui Eugen Trică, a debutat în echipa alb-albaștrilor. Cu numărul 88 și numele „Ati” pe tricou, acesta a fost aplaudat la scenă deschisă de publicul de pe noul „Ion Oblemenco”.

În schimb, ceilalți jucători ai Craiovei au fost fluierați pe durata partidei. Reveniți pe stadion după mai bine de un an de așteptare, fanii au fost dezamăgiți de jocul prestat de favoriți în disputa cu Academica Clinceni, ultima din acest play-off.

CS Universitatea Craiova încheie sezonul pe ultima treaptă a podiumului, cu 41 de puncte, la 13 lungimi de campioana CFR Cluj. De partea cealaltă, Academica Clinceni se află pe locul 5, însă ar putea fi depășită de FC Botoșani, dacă moldovenii se impun joi cu Sepsi.

CS Universitatea Craiova - Clinceni 0-0

CS Universitatea Craiova - Clinceni, echipele de start:

CRAIOVA: Pigliacelli - Mitran, Bălașa, Acka, Bancu - Căpățână, Bic, Fedele - Câmpanu, A. Ivan, Ofosu
REZERVE: L. Popescu, Vătăjelu, Screciu, D. Nistor, Tudorie, V. Constantin, Baiaram, Danciu, Trică
ANTRENOR: Marinos Ouzounidis

CLINCENI: Păun - Achim, Bilali, Patriche, P. Pârvulescu - Moulin, Cascini - Cordea, Chandarov, Cr. Tănase - Rusescu
REZERVE: Vâlceanu, Pașov, Markovici, Ventura, Cebotaru, L. Dumitriu, Longher, I. Ștefan, Ad. Popa
ANTRENOR: Ilie Poenaru

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)

Cicâldău și Baiaram, premiați de suporterii Craiovei

Înainte de meci, suporterii Craiovei i-au premiat pe doi dintre jucătorii lui Marinos Ouzounidis. Alexandru Cicâldău a fost desemnat cel mai bun jucător oltean al sezonului, în timp ce Ștefan Baiaram a primit trofeul pentru cel mai frumos gol din actuala stagiune.

Baiaram a reușit un gol de excepție în urmă cu două săptămâni, în înfrângerea de pe teren propriu cu CFR Cluj (1-3).

Poenaru l-a făcut praf pe Cordea și a râs de el! Acum, fotbalistul are cifre mai bune decât campionul Costache și se transferă la FCSB

Revoluție la Craiova! Rotaru vrea transferuri masive + ce se întâmplă cu Ouzounidis