Alte știri din fotbal
Mihai Stoica, despre calificarea Craiovei: „Cum poți să fii invidios pe o echipă care abia acum ar ajunge să joace în grupele de Europa League?!”
0
Ricardo Sousa a dus Petrolul pe locul 2 în Superligă, însă nu este mulțumit: „Nu contează câte puncte avem”
0
Atanas Trică a plecat de la U Cluj! Destinație surprinzătoare
1
FC Argeș - Farul, duel neașteptat pentru primul loc în Superligă » Moldoveanu și Radaslavescu, goluri superbe
0
Știri din fotbal internațional
Jucătorul dat „dispărut” de suporterii lui Dinamo a semnat în Italia
0
Fiorentina - Benevento » Al doilea gol a venit în minutul 35
0
Kylian Mbappe face declarații cu subînțeles: „Mourinho chiar știe cum se câștigă. Percepe foamea de trofee!”
0
Chivu caută să transfere de la Dortmund: „Jucătorul s-ar întoarce în Italia, iar Inter discută deja cu agenții lui”
1
Lifestyle
Vestea momentului la Timișoara: Guvernul a deblocat construirea noului stadion „Dan Păltinişanu” » Când va fi gata
6
Cristiano și Georgina au semnat contractul prenupțial » Detalii noi de la cea mai discretă nuntă a anului
0
Aryna Sabalenka a pozat pentru Time, pe tocuri și în costum de baie, pe un teren de baschet
6
După Tulcea, o nouă sală polivalentă ultramodernă e 99,99% gata în România » IMAGINI + marea problemă
7
Cum a ajuns România să exporte 1.000 MW de energie chiar și cu reactoarele ...
Libertatea
Coșmar într-un avion Ryanair. Pasagerii ar fi leșinat și vomitat din cauza ...
Adevărul
Continuă șantierul la a doua cea mai mare Sală Polivalentă din România
GSP SPECIAL
Procurorul adus în tricou rupt la instanță și proba vitală „uitată” de ...
Libertatea
Nu exista nicio baza, niciun temei pentru ca fc kitsch fcsb sa pretinda palmaresul intre 1998-2003. Din acest punct de vedere lucrurile stau foarte clar, dar te poti astepta orice de la cici&co. Daca ei au dus prostia la cote atat de inalte incat sa proclame drept un succes hotararea Curtii de Apel, atunci te poti astepta ca vasalii becalioti sa-si atribuie fara merit aceasta perioada. Istoria oricum ii desconsidera, si fotbalul in berceni e ca si incheiat. Parodia asta ieftina nu are viitor
(continuare) Prin urmare, conform CAB, niciun club de fotbal din Romania NU mai detine un palmares sportiv consolidat, bazat pe continuitate sportiva si, aflam acum, nici macar pe marca! Pentru ca toate au trecut prin multe schimbari de administrare si societati diferite, de la stat si primarii la un patron sau mai multi! Pe de alta parte, e clar ca CAB a judecat ceva ce nu i s-a cerut, ceea ce inseamna eroare de procedura. Talpan a cerut sa-i fie constatat dreptul la palmares pe perioada 1947-2003. Instanta trebuia sa se pronunte cu DA sau NU pe ceea ce i s-a cerut, NU sa imparta ea palmaresul la unul sau la altul pe bucati; nu asta a fost speta procesului! Astfel, la recurs ICCJ nu mai trebuie sa judece nimic; trebuie doar sa constate viciul de procedura si eroarea juridica a solutiei si sa intoarca dosarul la CAB, pentru rejudecare de la zero. In fine, consider ca speta asta nu tine nici de dreptul civil, nici de dreptul comercial, nici de dreptul penal. Tine de dreptul sportiv si doar un tribunal sportiv din Romania sau din Lume ar fi indreptatit sa judece asa ceva. Altfel, apar astfel de anomalii absolut infioratoare ce produc consecinte catastrofale pentru toata lumea sportului. ***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
In primul rand, respingerea unei cereri conexe nu inseamna altceva decat ca instanta N-O judeca in dosar, adica NU se pronunta pe tema acesteia. Pe ce motiv, vom afla din motivare. Insa, duamnele judecator ar trebui sa inceapa motivarea prezentand propria lor intelegere asupra notiunii de palmares, sa dea definitia acesteia. Pentru ca, se pare, habar n-au! Toata lumea stie ca palmaresul Stelei s-a constituit, prin continuitate sportiva, astfel: 20 de titluri sub administrarea Armatei, 1 titlu sub AFC-ul lui Paunescu, 5 titluri sub SA-ul lui Becali, si continua. Duamna judecatoare a produs ineptia de a imparti palmaresul strict conform entitatilor/societatilor care au administrat echipa in diferite perioade de timp. Aberant este ca nici macar argumentul gresit ca "palmaresul urmeaza marca" nu mai poate fi invocat, cata vreme in perioada AFC-ului echipa a jucat cu marca Steaua perfect legitim, iar aceasta perioada i-a fost eliminata CSA-ului din palmares, conform deciziei CAB!!! Asta este cea mai mare lovitura pentru Talpan, nu din punct de vedere al trecutului, ci din cel al viitorului! Pentru ca, actuala clona CSA din divizia B este obligata sa-si schimbe proprietarul si organizarea juridica intr-una de drept privat, cel putin de natura unui AFC, pentru a avea drept de promovare; dar, conform solutiei CAB, aceasta noua entitate va porni cu palmares ZERO si NU mai poate adauga palmares la CSA, care s-a oprit definitiv in 1998!
0 titluri pentru bercenari, dar cu Corendon Cup. Vor spune ca acest trofeu e mai important decat Cupa Campionilor a Stelei. :)))
Frumos i-a iesit lui Ogararu cel mic! Interesant, chiar daca cumperi o echipa palmaresul ramane la vechea, chiar daca se desfiinteaza....
UEFA zice ca FCSB e Steaua. Altceva?
FC NIMENI esti tu GSP.RO STEAUA ramane cu trofeele fc fcsb cu arogantele deci fc fcsb sa nu este STEAUA . UEFA ce mai zice ???!!!!
cu aceasta decizie, s-a mai dezlegat un mister... fc fcsb este continuatoarea juridica si sportiva a lui fc nimeni...
Cine e Constantin Danilescu? Alt romanas?
***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.