FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Dinamo, învinsă de ultima clasată din Liga 2 » Thriller cu 7 goluri la Săftica

Dinamo a pierdut meciul amical cu Progresul Spartac, scor 3-4, disputat la Săftica.

Articol de - Publicat joi, 21 martie 2024 14:53 / Actualizat joi, 21 martie 2024 17:00

Fără 7 jucători, convocați la echipele naționale, Dinamo a fost învinsă de echipa care a terminat pe ultimul loc sezonul regular din Liga 2, cu un punct în 19 meciuri. „Câinii” nu i-au avut la dispoziție pe: Amzăr, Bordușanu, Alex Irimia, Velkovski, Edgar Ie, Railean și Abdallah

E gata! Marcel Ciolacu a semnat toate actele » Dinamo va avea un stadion modern
DECIZIE

Pentru Dinamo au marcat Selmani (două goluri) și Petru Neagu, aceștia reușind primele lor goluri în alb-roșu.

Dinamo, învinsă de Progresul Spartac

Rezumatul meciului disputat cu porțile închise a fost oferit de Progresul Spartac, pe pagina de Facebook a clubului:

„Victorie în amicalul cu Dinamo București. O ploaie de goluri astăzi la Săftica în meciul pregătitor al bleu-albaștrilor împotriva celor de la Dinamo, în care nu mai puțin de șapte reușite au avut loc de-a lungul celor două reprize de 45 de minute, dintre care marginal mai multe ale formației noastre.

Băieții lui Andrei Erimia au avut parte de un test dificil astăzi, cum pe lângă câțiva juniori, alb-roșii au utilizat, în mare, seniori care au înregistrat un număr bun de minute în Superligă sezonul acesta. Chiar și așa, jocul a fost unul echilibrat astăzi, fiecare dintre cele două echipe având, alternant, momente bune de inițiativă ofensivă.

Chiar și așa, tabela a fost deschisă de-abia în minutul 34 prin Andreas Chirițoiu, intrat cu zece minute mai devreme datorită unei întinderi suferită de Răzvan Stîngă, ca mai apoi Andrei Florescu să ne dubleze avantajul câteva minute mai târziu, marcând în poarta clubului său de origine de la punctul cu var. Astrit Selmani a păstrat dinamoviștii în joc printr-o reușită rapidă, înscrisă înainte de pauză.

Răzbunându-și numărul regretabil de șanse bune ratate în acest sezon, ofensiva bleu-albastră a continuat să preseze cu brio și în a doua repriză, același Chirițoiu făcând dubla la câteva minute după revenirea de la vestiare, Selmani acceptându-i provocarea, reușind și el o dublă a sa, trei minute mai târziu.

Cu douăzeci de minute înainte de final, Chirițoiu și-a continuat ziua de vis completându-și hat-trick-ul, în timp ce Petre Neagu urma să stabilească scorul final: o victorie cu 4-3 pentru Progresul”.

VIDEO. Adnan Golubovic, declarații de la evenimentul la care a participat Dinamo la Acumen

Andrei Nicolescu, chemat să dea declarații în fața autorităților: „Ne-am constituit parte civilă!”