Alte știri din fotbal
Papeau, pasă genială la golul din FCSB - UTA! Coman nu l-a iertat pe Târnovanu
0
Ce spune Marius Baciu despre impozia de la FCSB: „Trebuie să ne supunem toți”
0
„Mai intrăm la pauză!” » Imagini incredibile la Târgoviște, înainte de FCSB - UTA
0
De ce lipsește Octavian Popescu din lotul pentru FCSB - UTA
0
Știri din fotbal internațional
50 de milioane de lire sterline pentru atacantul din Premier League
0
Duelul românilor Horațiu Moldovan - Ianis Hagi, decis de un gol marcat la ultima fază
1
Cagliari - Inter, deplasare dificilă pentru Cristi Chivu în Serie A: GOL în minutul 9!
0
Bruno Fernandes, imperial în Manchester United - Ipswich Town
0
Lifestyle
Fosta iubită s-a dezbrăcat și a postat provocator, după ce în patul fotbalistului a apărut o nouă „cucerire”
2
Au semnat actele pentru stadionul de 115 milioane de euro din România: „În sfârșit!”
9
Prinși în «ofsaid» » Internaţionalul n-a mai putut ascunde relația cu Valentina: „Ești în patul lui!”
4
Artista faimoasă din România a cântat imnul echipei la meciul din Superligă: „Am avut emoții uriașe!”
1
Motivele pentru care islandezii au respins aderarea la Uniunea Europeană. ...
Libertatea
Turist cazat la un hotel de cinci stele, revoltat după ce i s-a cerut să ...
Adevărul
De față cu Mitică Dragomir, talentul uitat al Diviziei A a fost premiat pe ...
GSP SPECIAL
Radu Miruță, întrebat dacă pleacă militarii americani din România după ...
Libertatea
Uauuu...Deci vom avea placerea deosebita sa injuram in curind DOUA stele???!!!Super...
Invers, faptul ca ONU si alte organisme internationale au impus macedonenilor sa-si numeasca propria tara in documentele externe ca FYROM (nu gasesc un exemplu mai bun acum) nu inseamna ca pentru ei tara lor si istoria lor si stema lor (adica nume, marca, palmares) s-au schimbat. Pentru ei, Macedonia e tot Macedonia. E mult mai complicata situatia decat vrea Talpan s-o prezinte. Si chiar si decat crede Becali, care acum banuiesc ca jubileaza, dar mai are cateva garduri de sarit pana sa zica "hop".
Bravo ... asta este esenta erorii in care se afla si cei de la CSA si cei de la CSU din Craiova - un club de fotbal trebuie sa fie proprietarul marcii respective nu sa o detina prin asociere sau inchiriere. In nicio tara normala nu baga nimeni bani intr-un club stiind ca exista riscul ca in orice zi i se pune pata unui Talpan sau unui Badea clubul respectiv poate ramane un club "no name".
Pur si simplu trebuie facuta o noua evaluare, a pretului de folosinta a marcii. Nu stiu cum vor face evaluarea asta, pentru ca ar trebui construit un model matematic sau ar trebui studiate tranzactii asemanatoare. Personal n-am auzit sa fie. Ar mai fi o solutie legala, nu stiu cum de nu se gandeste nimeni la ea, a unui contract de franciza, cu plata de redevente (a caror valoare, de asemenea, trebuie evaluata initial). Doar ca, avand in mana ultima decizie a Tribunalului Bucuresti, Becali nu va negocia nimic cu CSA. De aceea a si spus Talpan ca s-au incheiat negocierile. Stie si el ca le-a incheiat Becali. Acesta nu va negocia nici macar in situatia in care pierde definitiv marca, palmares, totul. Singurul motiv pentru care ar fi dispus sa negocieze ar fi pierderi financiare (cauzate de pierderea suporterilor, a eventualelor contracte de marketing, etc.) Deocamdata insa pierderile nu sunt chiar atat de mari pe cat par sau nu suficient pentru a-l determina sa cedeze. Ca sa nu mai spun ca daca decizia Tribunalului ramane definitiva omul va fi pe cai mari iar CSA nu va avea de fapt nimic in mana cu exceptia teoriilor unor "binevoitori" conform carora palmaresul si numele si marca ar fi nu stiu unde. Sa fim seriosi, sunt unde vor suporterii sa fie, nu unde decide un judecator. Faptul ca cineva a preluat numele Ripensia (exista!) nu face din acea echipa cvadrupla campioana a Romaniei.
FSCB 2003 SA (SA = SPORTIV APROZAR) este un aprozar sportiv fondat in 2003 de un fermier care confunda fotbalul cu munca de la ferma .. asadar .. gigi becali este stapanul aprozarului .. dupa el vin servitorii de baza .. sunt 3 la numar .. unul cu cazier greu nascut intr-o cutie de carton .. altu ... un fost arbitru care pune stampila unde ordoneaza stapanu .. si apoi mai este unu pe post de covor persan care a stat in poarta la sevilla ... dupa aia in organigrama vine mache si lutzu .. primu maseur zone intime si al doilea plimba-tava cu icre si ceapa .. asta este aprozarul .. si i-am uitat pe fcsbistii care sunt antistelisti si injura gloriile steliste si merg cu 'domn domn pe maybach sa naltzam' la mogoshoaia la sarbatorile de iarna .. ce steaua bucuresti visatzi voi? STEAUA traieste acum prin peluza sud .. daca CSA inregistreaza echipa STEAUA (adevarata si singura steaua) la anu se alege prafu de FCSB 2003 SPORTIV APROZAR
talpan simte ca a dat o in bara ,dar nu la fotbal ca cu asta e zero, ci chiar in domeniul lui de activitate. nu poti talpan sau nu stiu care altii sa iei bani fara sa investesti si cu vrajeala vei ti face echipa de fotbal la seniori profesionista e un vis ireal. fiti realisti si bucurativa ca ciobanu duce numele STEAUA mai departe si il duce destul de bine pt Romania.
Pretul de pornire al licitatiei este cel oferit daca acesta este mai mare decat cel la care s-a facut evaluarea, iar in lipsa unei asemenea oferte, licitatia va porni de la pretul evaluat , conform art.846 alin 5 Cod Proc Civ. Daca nu se obtine suma evaluata, sau nu exista licitatori, se reia licitatia la un nou termen, de la 75% din suma evaluata, conf art 846 alin 8 Cod Proc Civ. Daca nici la acest termen nu se obtine suma evaluata dar exista cel putin 2 licitatori , la acelasi termen, bunul va fi vandut la cel mai mare pret oferit, da nu mai putin de 30% din valoarea evaluata. Cam asta zice legea... Deci marca Steau nu se va putea vinde niciodata la mai putin de 30% din 57.000.000 EUR , adica la mai putin de 17.000.000 EUR. Iar discutia asta este oricum inutila, pentre ca Armata nu poate vinde marca, are dreptul legal doar sa o inchirieze :)) Asa zice legea :)
Esenta demersului lui Talpan este contestarea privatizarii echipei de fotbal Steaua pe care el o vrea inapoi la Armata si nu stie cum s-o mai faca! Mai mult decat a obtinut, marca, nu mai poate sa obtina si de aceea forteaza cu o noua echipa in cadrul armatei, cu licitatie internationala pentru a folosi marca etc. Prostii! A auzit el ceva de niste arabi cu bani care investesc prin Anglia, Franta etc, dar mintea lui nu poate pricepe ca aia investesc in CLUBURI PRIVATE COMPLETE, nu pentru chiria unei marci pe o anumita perioada de la vreo armata NATO, dupa care...potopul!..
Bine,aia ar fi suma de vânzare....dar ei nu vor să vândă,vor să inchirieze.Aici cum se stabilește suma de pornire?
Nu mă contrazici,imi dai dreptate...asta am spus și eu mai devreme...:))) Singura sansă a celor de la csa este să se ințeleagă cu ciobanul.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.