FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

EXCLUSIV Titlul strălucește cel mai bine în roș-albastru » Detaliul care arată cum FCSB a umilit ultimele campioane din Liga 1

Articol de - Publicat vineri, 19 ianuarie 2018 22:57

Ultimele două campioane, Astra şi Viitorul, şi-au vândut aproape toţi jucătorii cu care au răpus Steaua, însă şi împreună au încasat cu 25% mai puţini bani din ce a produs, tot din transferuri, echipa care a adus ultimul titlu clubului lui Becali.

Cristi Ganea la Bilbao. Pentru 1 milion de euro. Este al 8-lea fotbalist dintr-un prim "11", de pe parcursul sezonului trecut, care a adus titlul Viitorului şi pe care Hagi îl vinde din vara trecută şi până acum. A adunat deja 8,8 milioane, cu peste 2,5 milioane de euro peste ce a strâns Astra de pe urma fotbaliştilor care au dus-o pe primul loc la finalul ediţiei 2015-2016, prima ediţie cu play-off!

Peste ambele însă, chiar la un loc, e FCSB cu formația care a luat ultimul campionat, cel din 2014-2015. Atunci, cu Gâlcă antrenor, roş-albaştrii au avut jucători pe care ulterior i-au vândut şi au încasat aproape 19 milioane de euro. Stanciu şi Chipciu au adus mai mult de jumătate din sumă, dar şi Chipciu şi Keşeru au alimentat conturile din plin.

Diferenţele dintre cele 3 campioane sunt imense. FCSB 2015 a încasat de aproape 3 ori mai mult decât Astra 2016 şi de peste două ori peste ce a obţinut Hagi. Şi discrepanţele nu se opresc aici. Întreaga sumă obţinută de Gigi Becali a venit de la cluburi din străinătate, în timp ce pentru Ioan Niculae şi Hagi banii cei mai mulţi au venit chiar de la FCSB.

Ultimul titlu al lui Dinamo: 13,3 milioane E

Dinamo a câştigat ultima dată campionatul în vara lui 2007, adică acum mai bine de un deceniu. De pe urma primului "11" din acea vreme, clubul s-a ales cu peste 13 milioane de euro.

Cei mai mulţi bani i-au produs Ştefan Radu, vândut la Lazio pe 5,4 milioane, dar şi Ropotan, cedat în Rusia, la Dinamo Moscova, pentru 3 milioane. Cu excepţia lui Blay, plecat liber, pe toţi ceilalţi s-au încasat sume, cele mai mici: Pulhac (Hercules Alicante) şi Cătălin Munteanu (FC Braşov), câte 250.000.

Monaco, fabulos: peste 350 de milioane E

Sezonul trecut, AS Monaco a reuşit o foarte mare performanţă, a câştigat titlul în faţa lui PSG, o echipă mult mai potentă din perspectivă financiară.

În vara trecută, din postura de campioană, trupa antrenată de Jardim a vândut nu mai puţin de 9 jucători, dintre care 6 erau titulari indiscutabili, în frunte cu Mbappe, cedat pentru 180 de milioane de euro chiar la gruparea din Paris. Totalul veniturilor au atins un nivel realmente uluitor: 357 de milioane de euro! În prezent, după 21 de etape în Ligue 1, Monaco e pe locul 4, la 13 puncte de PSG.

Citește și:
Fotomodelul care a câștigat 290.000 de euro doar urmărind meciurile de la Australian Open!
Tenis
Fotomodelul care a câștigat 290.000 de euro doar urmărind meciurile de la Australian Open!
După finala pierdută contra lui Alcaraz, Djokovic a ridicat privirea spre tribuna unde se afla Nadal
Tenis
După finala pierdută contra lui Alcaraz, Djokovic a ridicat privirea spre tribuna unde se afla Nadal
FCSB a bătut palma cu echipa din Superliga » Gigi Becali a dezvăluit suma de transfer pentru GSP: „Atât plătim”
Superliga
FCSB a bătut palma cu echipa din Superliga » Gigi Becali a dezvăluit suma de transfer pentru GSP: „Atât plătim”
Darmstadt plătește 300.000 de euro pentru fotbalistul-revelație din Superligă!
Superliga
Darmstadt plătește 300.000 de euro pentru fotbalistul-revelație din Superligă!
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Profit.ro
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (56)
claudiu.h12
claudiu.h12  •  20 Ianuarie 2018, 15:34

Logic. Pt ca TOATA PRESA, mai ales gesepe, umflă doar jucatorii fesebeului, aruncand cu noroi in altii, ceilalti

salatini
salatini  •  20 Ianuarie 2018, 15:32

Dupa articolul cu ,,blatul,, lui Dinamo, iata un articol mirobolant despre mizeria blatista fcsb! Curat profesionalism gspist!!

nebraska
nebraska  •  20 Ianuarie 2018, 13:28
Postat de jack_the_stripper pe 20 Ianuarie 2018, 10:33

Haterii sunt invitati sa-si verse naduful: TITLUL STRALUCESTE CEL MAI BINE IN ROS-ALBASTRU!!! Restul e cancan...

jack_the_stupid.

Vezi toate comentariile (56)
Comentează