FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI - SEPSI 1-1

VIDEO + FOTO FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1 » Egal stabilit în prima repriză » Cum arată clasamentul

Articol de GSP - Publicat luni, 20 februarie 2023 18:56 / Actualizat luni, 20 februarie 2023 19:11

FC Botoșani și Sepsi Sfântu Gheorghe au terminat la egalitate, 1-1, în etapa cu numărul 26 din SuperLigă.

Gazdele au început bine meciul, ratând primele două ocazii. În minutul 7, Mihai Roman II, găsit foarte bine de Mailtat, a șutat de la 10 metri, dar portarul Began a respins în corner. La faza imediat următoare, Sadiku a reluat spectaculos, dar a lovit bara.

Oaspeții au echilbirat jocul, iar în minutul 30, Cosmin Matei a deschis scorul. Mijlocașul a șutat excelent, de la 10 metri. După ratarea lui Safranko (44), FC Botoșani a reușit egalarea chiar în prelungirile primei reprize. Andrei Patache a șutat perfect de la 25 de metri și a stabilit scorul final.

Imediat după pauză, Sepsi a rămas în 10 oameni. Mijlocașul Nicolae Păun a văzut al doilea cartonaș galben și a plecat la vestiare. Botoșani, a forțat victoria pe final, dar nu a reușit să modifice tabela. Mihai Roman II (63) și Pinson (90+2 și 90+5) au amenințat poarta oaspeților, dar nu putut marca.

După acest egal, Sepsi ajunge la 38 de puncte. Este pe locul 6, ultimul care duce în play-off. De partea cealaltă, FC Botoșani este pe 8, cu 31 de puncte.

FINAL » FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1

FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe. Echipele de start

FC Botoșani: E. Pap - Patache, Mutombo, Șeroni, Țigănașu - Dican, Sadiku, Ivanov - Dragu, M. Roman II, Mailat
Rezerve: Ducan - G. David, Mboko, Golofca, Zabou, Pinson, S. Camara, M. Roman I, Cioiu
Antrenor: Flavius Stoican

Sepsi: Began - M. Bălașa, M. Tamas, Ciobotariu, Ispas - F. Junior, N. Păun - Rondon, C. Matei, Aganovic - Safranko
Rezerve: Gedo - I. Gheorghe, Al. Tudorie, Achahbar, Dumitrescu, Papa, Ninaj, Dimitrov
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Cătălin Popa / Asistenți: Mircea Grigoriu și Marius Marchidanu
Arbitru VAR: Horia Mladinovici / Arbitru AVAR: Ionel Dumitru

FOTO Viciere de rezultat la FCSB - CSU Craiova?! » Primul verdict al specialistului: „Eroare a lui Cojocaru” + roș-albaștrii s-au dus grămadă peste „central”

„Multinaționala” din Liga 1 se scufundă în mediocritate! Sunt cei mai slabi din campionat și pot plăti scump pentru strategia din iarnă. Cine e vinovat?