FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - UTA

VIDEO + FOTO UTA se impune la Botoșani și câștigă primul meci în deplasare după 11 luni! Clasamentul ACUM

UTA a câștigat partida din deplasare cu FC Botoșani, scor 2-1, în primul meci al etapei #10 din Liga 1. +9   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 09 septembrie 2022 18:45 / Actualizat vineri, 09 septembrie 2022 20:47

Programul etapei #10

UTA a început bine partida din deplasare cu Botoșani și putea deschide scorul chiar în minutul 4, dar șutul lui Postolachi din marginea careului a fost respins de Pap. Oaspeții au marcat până la urmă în minutul 26 grație unui corner.

Batha a centrat perfect în mijlocul careului, de unde Cascini a reluat în plasă. Gazdele au acuzat șocul acestui gol, iar defensiva moldovenilor a mai cedat o dată după 5 minute. Postolachi, ajutat de o eroare a lui Pap a majorat avantajul arădenilor.

UTA, victorie în deplasare după 11 luni

În repriza secundă trupa lui Mihai Teja a ieșit la joc și a redus din diferență prin Sno, în urma unei faze comice, în care fundașul a trimis în bară cu poarta goală, apoi mingea i-a rucoșat în genunchi intrând în plasă. Ambele echipe și-au creat numeroase ocazii, dar scorul a rămas neschimbat.

Victorie UTA, care câștigă din nou după 11 luni în deplasare în Liga 1. Ultimul succes al arădenilor data din octombrie 2021, când UTA o învingea pe Academica Clinceni cu 3-0.

+5 FOTO

FC Botoșani - UTA Arad 1-2

FC Botoșani - UTA Arad, echipe de start

FC BOTOȘANI: Pap - Sno, Dican, Țigănașu, Șeroni - Mussis, Sylla, Ivanov - Mateus, Camara, Mailat
REZERVE:  Ureche, Dragu, Patache, Perianu, Petkovski, M. Roman, Sadiku, Shahaf, Tîrcoveanu
ABSENT: M. Roman II (accidentat)
ANTRENOR: Mihai Teja

UTA ARAD: Iacob - Vukcevic, Chindriș, Benga, Hoxhallari - Batha, Stahl - Steau, Cascini, Jobello - Postolachi
REZERVE: Balauru, Ademi, Anton, Dobrescu, Keșeru, Matei, Negoescu, Otele, Ubbink
ABSENT: Fl. Iacob, (accidentat)
ANTRENOR: Ilie Poenaru

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe) / A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) / Arbitru VAR: Kovacs Istvan (Carei), Arbitru AVAR: Stroe Gabriel Sabin (Piteşti)

Campanie umanitară a gazdelor

Conferința de presă a oaspeților

„Ciocănari” o repriză, „ciocăniți” la final! FCSB pierde pe terenul lui West Ham după 70 de minute eroice
West Ham - FCSB 3-1
CFR Cluj smulge un egal norocos în Kosovo, la debutul în grupa G din Conference League
Ballkani - CFR Cluj 1-1

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”