FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - U CRAIOVA 1-5

FC VOLUNTARI - U CRAIOVA 1-5 // FOTO Ați păstrat goluri și pentru Dinamo? Oltenii fac spectacol la Voluntari și obțin cea mai categorică victorie a sezonului

Articol de GSP - Publicat luni, 27 august 2018 23:38

U Craiova a obținut exact victoria de care avea nevoie înaintea meciului cu Dinamo de sâmbăta viitoare. Oltenii au demolat-o în deplasare pe FC Voluntari, 5-1 și pun astfel capăt unei serii îngrijorătoare.

Echipa lui Dinu Todoran nici n-a știut ce a lovit-o în prima repriză. Oltenii s-au dezlănțuit și au înscris de 4 ori în 17 minute.

Balul a fost deschis de Bancu, în minutul 24. Acesta a profitat de o respingere greșită a lui Wallace și a înscris cu un șut din 8 metri.

Avantajul a fost majorat 3 minute mai târziu, de Kelic, croatul reușind în urma unei faze fixe golul 100 în actuala ediție de Liga 1.

Golul trei al oltenilor a fost reușit de Mitriță, în minutul 39, cel mai valoros jucător al oltenilor înscriind după o fază în care s-a distrat cu apărarea visătoare a ilfovenilor. Acesta a ajuns la 10 goluri în Liga 1 în 2018, fiind lider la acest capitol.

Bancu a făcut "dubla" în minutul 41, completând repriza grozavă a alb-albaștrilor.

Oltenii au ridicat piciorul de pe accelerație în repriza secundă. Elevii lui Mangia au continuat să domine, dar nu și-au mai creat ocazii importante, alegând să conserve rezultatul.

Cele două penalty-uri din final, transformate de Laidouni și Bancu, au mai animat un final de meci anost. Bancu a reușit astfel primul hatrick din acest sezon de Liga 1.

Craiova obține cea mai categorică victorie a sezonului și abordează cu mult mai multă încredere încleștarea de sâmbătă cu rivala Dinamo. În urma acestei victorii, U Craiova a urcat pentru prima oară în acest sezon în primele 6 echipe ale campionatului. Oltenii sunt pe 6, cu 8 puncte.

FC Voluntari rămâne într-o situație disperată în clasament, cu un singur punct în primele 6 etape.

FC Voluntari - U Craiova 1-5
Au marcat: Laidouni '85 p. / Bancu '24, '41, 88' p. Kelic '27, Mitriță '39

Echipele de start:

FC Voluntari: Vâtcă - Ricardinho, Hodorogea, Wallace, Al. Vlad - Zgrablic, Lazăr - Căpățînă, Laidouni, Pîrcălabu - Sesar
Rezerve:
Petrariu, Răuță, Ciucur, Bucurică, A. Stoica, Tudorie, Belahmeur
Antrenor:
Dinu Todoran

U Craiova: Pigliacelli - Kelic, T. Ferreira, Briceag - Borța, Cicâldău, Fedele, Bancu - Bărbuț, R. Baicu, Mitriță
Rezerve:
L. Popescu, M. Șerban, Burlacu, Markovic, Mateiu, Gardoș, A. Juncu
Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Marius Avram (București) / A1: Mircea Orbuleț (București) / A2: Marius Badea (Râmnicu Vâncea) / Observator: Marian Dorobanțu (Buzău)