FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CLINCENI

FOTO Erori în lanț la golul primit de Andrei Vlad: 3 gafe comise de FCSB

FCSB - Academica Clinceni | În minutul 45, la 2-0 pentru vicecampioană, Michael Omoh a reintrodus-o în meci pe echipa lui Ionuț Chirilă. +11   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 septembrie 2021 22:00 / Actualizat sambata, 25 septembrie 2021 22:20

Toate detaliile despre FCSB - Clinceni, AICI!

Nigerianul a punctat cu un șut de la 25 metri, deviat și de Adrian Șut. Erorile comise de elevii lui Edi Iordănescu:

1. În deschiderea atacului pozițional, Darius Olaru greșește inexplicabil și trimite direct la Cascini.
  2. Argentinianul continuă la Omoh, care îl scoate mult prea ușor din joc pe Adrian Șut, foarte lent în tentativa de a-și bloca adversarul.
  3. În poartă, Andrei Vlad rămâne în poziția inițială, în care FCSB pornea la atac, adică în afara careului mic. Portarul roș-albaștrilor e astfel o victimă sigură pentru șuturile lobate, ca acesta.
+7 FOTO
  • Capturi TV @Look Sport+

Claudiu Keșeru, căpitan cu Academica Clinceni

Claudiu Keșeru (34 de ani, atacant) a fost ales căpitan de Edi Iordănescu pentru meciul cu Academica Clinceni. Premieră în actuala stagiune.

+44 FOTO

În absența lui Andrei Miron din primul „11”, banderola a ajuns pe brațul lui Claudiu Keșeru. Florin Tănase, „titularul” banderolei, e în continuare accidentat.

„Când mă vedeți că numesc un jucător cu experiență, înseamnă că el «reclamă» acest statut, fiindcă are maturitatea necesară. Decizia de a acorda banderola îmi aparține. Grupul se va supune și să fiți siguri că nu aleg întâmplător, analizez foarte bine”, declara antrenorul vicecampioanei înainte de meciul cu Dinamo, primul după accidentarea lui Tănase.

Andrei Miron a fost căpitanul celor de la FCSB în ultimele 3 partide. Evoluția modestă a stoperului din Cupă, cu Hunedoara (5-3), l-a scos din formula de start.

FCSB - Academica Clinceni: echipele de start

• E prima dată când Edi Iordănescu îl titularizează pe Ianis Stoica în Liga 1. Atacantul tocmai a reușit o „dublă” în Cupa României, contra Hunedoarei (5-3 după prelungiri).
  • Adrian Șut, recent revenit după o accidentare, apare și el de la început în primul meci din acest sezon de L1.
  • De remarcat și faptul că Iulian Cristea i-a luat locul lui Andrei Miron în centrul apărării.

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic - Cordea, Șut, Olaru - Ianis Stoica, Keșeru, V. Gheorghe
Rezerve: Straton, Miron, Haruț, Budescu, Dumiter, Ov. Popescu, Perianu, Oaidă, Musi
ANTRENOR: Edward Iordănescu

CLINCENI: E. Dobre - Fl. Achim, Bilali, Patriche, Pîrvulescu - Moulin, Cascini - Cioiu, Chandarov, De Amorim - Omoh
Rezerve: Păun, Gardoș, Pashov, Gavra, Vanzo, Ventura, Kazlauskas, Dumitrache, Goma
ANTRENOR: Ionuț Chirilă

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj)

Citește mai multe știri de actualitate:

Iuliu Mureșan, prima reacție despre venirea lui Mutu: „Era pe listă de la început”

L-a dat afară după eliminarea din Cupă: „Nu mai face parte din lot” + Amenzi pentru toată echipa!