FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - VOLUNTARI

Gaz Metan - FC Voluntari 2-0. VIDEO Medișenii câștigă primul meci al returului și speră la play-off! Clasamentul ACUM

Gaz Metan - FC Voluntari, liveTEXT

Articol de GSP - Publicat marti, 12 ianuarie 2021 18:23 / Actualizat marti, 12 ianuarie 2021 18:51

Gaz Metan Mediaș a învins-o pe FC Voluntari, scor 2-0, în primul meci al returului din acest sezon de Liga 1.

Programul etapei 16 din Liga 1 poate fi văzut AICI

Pauza de iarnă le-a prins bine medieșenilor. Elevii lui Jorge Costa au controlat prima parte, dar fără să-și creeze mari oportunități. Cea mai fierbinte fază a reprizei a venit în minutul 35, cu Yuri a cerut penalty, după o intervenție imprudentă a lui Droppa. Hațegan a rămas impasibil.

Antrenorul portughez a mutat inspirat. Intrat în minutul 24, Ze Manuel a înscris o „dublă”, primele goluri de la transferul în România. În minutul 70 a șutat din 7 metri, la colțul lung, iar 3 minute mai târziu a fost norocos, la un carambol în careul advers.

Gaz Metan - Voluntari 2-0. Medieșenii speră la play-off

Cu această victorie, Gaz Metan urcă până pe locul 8 în Liga 1. Are 19 puncte, unul mai puțin decât Viitorul, ocupanta ultimului loc de play-off. FC Voluntari este antepenultima, cu 15 puncte, și are un program infernal în perioada următoare. Se deplasează la UTA, apoi are meciuri cu FCSB, CS Universitatea Craiova și Sepsi.