FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - VOLUNTARI 4-0

HERMANNSTADT - VOLUNTARI 4-0 // Victorie categorică pentru Hermanstadt, iar criza ilfovenilor se adâncește

Articol de GSP - Publicat luni, 20 august 2018 17:28

AFC Hermannstadt a demolat-o pe FC Voluntari, scor 4-0, în penultimul meci al etapei a 5-a din Liga 1.

Echipa antrenată de Daniel Oprița a continuat forma dezastruoasă din acest sezon și nu a contat deloc pe terenul sibienilor.

Hermannstadt a înscris trei goluri în 9 minute în prima repriză, soarta meciului fiind hotărâtă încă din primele 45 de minute. Tsoumou a făcut "dubla" în minutele 29 și 34, iar Tătar a înscris superb din lovitură liberă în minutul 38.

Declinul Voluntariului a continuat și după pauză. Portarul Drăghia a fost eliminat în minutul 51, iar gazdele au mai înscris o dată până la final, prin nou-intratul Petrișor Petrescu.

Grație victoriei, Hermannstadt urcă de pe locul 13 pe locul 4! Sibienii au 7 puncte și au devansat-o inclusiv pe Dinamo.

De partea cealaltă, FC Voluntari rămâne pe ultimul loc, cu un singur punct în primele 5 etape.

Vezi și:  Mesaj dur după încă o umilință în Liga 1: "Nu tu ai făcut lotul și transferurile? Hai să ne asumăm deciziile!"

Hermannstadt - FC Voluntari 4-0
Au marcat: Tsoumou '29, '34, Tătar '38, P. Petrescu '68

Drăghia, portarul oaspeților, a fost eliminat în minutul 51 după ce l-a faultat pe Tsoumou la marginea careului

Echipele de start:

Hermannstadt: Căbuz - Coman, Dandea, Mijuskovic, Tătar - Antonov, Dîlbea - Hergheligiu, Chalkiadakis, Nkololo - Tsoumou
Rezerve:
Began, Rusu, Pîrvulescu, Ali Vega, Pamfile, Curtean, Blănaru
Antrenor:
Alexandru Pelici

FC Voluntari: Drăghia - Leasă, Hodorogea, Alves, Bucurică - Artabe Meca, Laindouni, Sesar - Căpățână, Ciucur, Stoica
Rezerve:
Petrariu, Veiga Varzim, Sziji, Zgrablic, Răuță, Vlad, Tudorie
Antrenor:
Daniel Oprița

Arbitru: Horațiu Feșnic / A1: Laszlo Bucszi / A2: Marius Marchidanu / Observator: Cristian Nica
Stadion: Târgu Mureș