FOTBAL  »  Superliga  »  LIGA ELITELOR

Liga Elitelor. VIDEO Viitorul U19, victorie dramatică în finala cu Dinamo U19! Louis Munteanu a egalat la ultima fază, iar constănțenii s-au impus la penalty-uri

Viitorul U19 a învins-o pe Dinamo U19 în finala Ligii Elitelor

Articol de - Publicat luni, 03 august 2020 11:36 / Actualizat luni, 03 august 2020 15:44

Viitorul U19 a învins-o pe Dinamo U19 în finala Ligii Elitelor, scor 2-2 (4-3 la loviturile de departajare), și va reprezenta România în ediția următoare de UEFA Youth League.

Dinamo a început excelent meciul de la Mogoșoaia și a intrat cu un avantaj de două goluri la pauză. Reușitele au fost semnat de Diniță, în minutul 38, și de Florescu în prelungiri. Viitorul a revenit mult mai energică de la cabine. A pus presiune și a reușit să reducă din diferență prin Grosu, în minutul 61. Grameni, de la constanțeni, a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 75, dar egalarea a fost adusă de starul Louis Munteanu, în minutele de prelungire.

Campioana s-a decis în urma loviturilor de departajare. Puștii lui Gică Hagi au mai siguri și s-au impus cu 4-3. Viitorul U19 va reprezenta România în preliminariile UEFA Youth League pentru al treilea an la rând.

Dinamo U19 - Viitorul U19

Dinamo: 99. Fara – 6. Zamfir, 4. Brat, 2. Giafer, 22. Diniță – 8. Stan, 17. Florescu, 23. Borcea – 7. Mitran, 19. Chiriac, 24. Bani
Rezerve: 12. Ciobanu – 5. Balcan, 18. Geamănă, 27. Iosivoiu, 29. Matei, 30. Androne, 31. Ionescu, 32. Spînu, 33. Floarea
Antrenor: Mihai Dobre

Viitorul: 1. Mușat – 2. Georgescu, 5. Bîrzu, 6. Dănuleasa, 15. Buta – 8. Grosu-cpt., 4. Crivac, 11. Grameni – 21. Bodișteanu, 19. Andronache, 17. Mustacă
Rezerve: 12. Dincă – 3. Mureșan, 7. Vilea, 9. Munteanu, 10. Pitu, 14. N. Popescu, 16. Sîrbu, 20. Tănasă, 22. Oroian
Antrenor: Constantin Fălină

Am încheiat un ciclu! De vis, mi-am luat la revedere într-un mod frumos, dar cu regretul că nu am ieșit campioni naționali. Am fost la un minut, am luat gol in minutul 95, am pierdut la lovituri de departajare. Pentru mine ei sunt câștigătorii, au început târziu pregătirea, nu au fost în ciclul primei echipe. Sunt copii buni care în viitorul apropiat vor fi în prima ligă. Am demonstrat încă o dată că dacă acești copii sunt promovați, nu se fac de rușine. Am jucat de la egal cu cea mai organizată și potentă academie din România.

Îi felicit pe această cale pe cei de la Viitorul! Și mă bucur că în 8 ani a existat un club care să le fie concurent. Repet, cu o diferență de la cer la pământ ca și condiții de pregătire, infrastructura, etc Îmi doresc măcar acum în ceasul al 12-lea, ca cei care preiau frâiele clubului Dinamo să ajute acești copii, să îmbunătățească condițiile de pregătire și să le acorde mai multă atenție.